DreamPoints
Zagadkowe kominy w nowojorskim krajobrazie – Big Allis |

Zagadkowe kominy w nowojorskim krajobrazie – Big Allis

W wiadomościach pytaliście, czym są tajemnicze kominy fabryczne znajdujące się na styku 36th Avenue i Vernon Boulevard i tuż przy brzegu cieśniny East River. Odpowiadamy: jest to elektrownia gazowa należąca do kanadyjskiej spółki  TransCanada Corp.

Big Allis, Nowy JorkGeneratory o bogatej historii

Już jej początki były przełomowe – oddana do użytku w 1965 roku Big Allis generowała najwięcej prądu spośród elektrowni zbudowanych dotychczas na świecie. Hasłem reklamowym Allis-Chalmers Corporation (od której pochodzi nieoficjalna nazwa budowli) stał się tekst określający niezwykłą moc generatorów: „pierwsza na świecie MILION-kilowatowa jednostka… na tyle duża, aby służyć 3.000.000 ludzi”. Właściwą jej nazwą jest Ravenswood No. 3, jednak dzięki popularyzacji nazwy firmy, która zbudowała elektrownię, do historii przeszła jako „Wielka” Allis.

Zmiany, zmiany, ciągle zmiany!

Elektrownia przechodziła wiele zmian – szczególnie dotkliwe wiązały się z kłopotami związanymi z budową jednostki – łożyska turbin Big Allis zostały uszkodzone podczas przerw w dostawach prądu w 1965 roku. „Blackout” nastąpił we wtorek 9 listopada, całkowita ciemność opanowała większą część Nowego Jorku. Zmiany dotyczyły także właścicieli. Jednostka wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, obecnie posiada ją korporacja TransCanada. „Wielką” Allis zakupiono za wielką sumę 2,9 biliona USD.

Obecnie elektrownia pokrywa 20% zapotrzebowania na prąd Nowego Jorku.

Cztery kominy w białe i czerwone paski stanowią nieodłączny element miejskiego krajobrazu, a chociaż znacznie różnią się od betonowo-szklanych fasad nowojorskich wieżowców, nie można zaprzeczyć im pewnego uroku. Zarezerwuj bilety do Nowego Jorku z Polski i przekonaj się sam!

 

Dodaj komentarz