DreamPoints
Wyspa Gubernatora |

Wyspa Gubernatora

Znajdująca się nieopodal Manhattanu Wyspa Gubernatora w przestrzeni miejskiej Nowego Jorku stanowi punkt stosunkowo nowy. Obszar jej, będący jeszcze do niedawna terenem zamkniętej bazy wojskowej, przemienia się dziś w tętniącą życiem, zieloną oazę kuszącą nie tylko ciszą, ale i bogatą ofertą czekających tu atrakcji.

Piknik na trawie, Wyspa Gubernatora

Piknik na trawie / fot. http://www.pinterest.com/pin/166914729911585527/

Od wojskowej bazy do miejskiego, zielonego zacisza

Jak głosi lokalna legenda Wyspa Gubernatora została nabyta za garść gwoździ, sznur paciorków i dwie siekiery. W latach 30. XVII w. miejsce sezonowego, rybackiego koczowiska z rąk rdzennej ludności przeszło w posiadanie europejskich przybyszów przeistaczając się z biegiem czasu w istotny strategicznie i odcięty od reszty miasta zakątek. Przez mijające wieki znajdowały się tu wpierw brytyjskie, później amerykańskie punkty militarne, zastąpione w końcu przyczółkiem straży granicznej. W 2010 roku udostępniono pierwszy roboczy plan nowego zagospodarowania terenu, w którego modyfikację chętnie włączyli się mieszkańcy Nowego Jorku. Tym sposobem od kilku lat wyrwana z izolacji Wyspa Gubernatora zaistnieć próbuje w nowojorskiej, miejskiej przestrzeni.

Nie sposób zapomnieć, że to jednak nowojorski skrawek ziemi!, Wyspa Gubernatora

Nie sposób zapomnieć, że to jednak nowojorski skrawek ziemi! / fot. http://www.pinterest.com/pin/278238083199099728/

Tutejsze propozycje

Bogata oferta Wyspy sprawia, że na jej terenie każdy znaleźć może coś dla siebie. Zagnieździły się już tu liczne artystyczne i społeczne projekty – nie brak wystaw, koncertów czy też rozmaitych obywatelskich inicjatyw. Gdy wykupiłeś tanie loty do Nowego Jorku w okresie wakacyjnym, właśnie na Wyspie znajdziesz coś dla siebie. Letnim programem zachwyceni będą zarówno miłośnicy literatury, fotografii, jak i fascynaci historii, na których to czekają pozostałe na wyspie fortyfikacje. Będzie można rzucić się tu w wir tanecznych korowodów, przejrzeć stragany z artystycznym rzemiosłem, bądź pochłonąć nieprzyzwoite ilości zdrowego, wegańskiego jedzenia. Dla chętnych piknik na trawie lub leniwy dzień w hamaku – z dala od zgiełku i hałasu nowojorskich ulic.

Trochę rekreacji

Warto pamiętać, że dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowano wypożyczalnie rowerów! Koszt wynajęcia roweru na dwie godziny wynosi 15 USD, w ciągu tygodnia załapać można się też na darmowe poranki rowerowe, w ramach których między 10.00 a 12.00 każdemu chętnemu przysługiwać będzie godzina nieodpłatnej przejażdżki. W soboty między 10.30 a 16.00 bezpłatnie udostępniane są też kajaki. Poza tym na chętnych czeka boisko do baseballu czy stanowiska do minigolfa.

Chwila relaksu w hamakowym raju!, Wyspa Gubernatora

Chwila relaksu w hamakowym raju :) / fot. http://www.pinterest.com/pin/25825397838207787/

Jak trafić na miejsce?

W godzinach otwarcia wyspy, od 10-18 w ciągu tygodnia oraz od 10-19 w weekendy, na teren jej dotrzeć można bezproblemowo, dzięki regularnej komunikacji wodnej. Promy kursują codziennie z Dolnego Manhattanu, dodatkowo uruchomiono też sobotnie i niedzielne połączenia z Brooklynem. Cena biletu w tą i z powrotem wynosi 2 USD. Dodatkowo w soboty i niedziele wszyscy chętni liczyć mogą na darmowe rejsy z Manhattanu o 10.00, 11.00 i 11.30, z Brooklynu o 11.00 i 11.30.

Dodaj komentarz