DreamPoints
Wielkanoc w Nowym Jorku |

Wielkanoc w Nowym Jorku

W Nowym Jorku Wielkanoc obchodzona jest znacznie mniej hucznie niż w Europie. Wielbiciele tradycji będą musieli obejść się bez świątecznego poniedziałku. W zamian za to nie będzie trzeba stresować się zamkniętymi w święta sklepami – Wielkanoc w Nowym Jorku nie uraczy nas brakiem możliwości wstąpienia po zakupy do supermarketu ;)

Chcesz przeżyć niezapomnianą i pełną radości Wielkanoc w Nowym Jorku? Stworzona przez nas lista wydarzeń i atrakcji z pewnością sprawi, że święta będą niezapomniane i… zaskakujące!

1. Świąteczna parada

easter parade

Bonnet festival to przegląd twórczej fantazji nowojorczyków / źródło:www.stylevitae.com

Radosna, ekstrawagancka i wyjątkowo kolorowa – taka jest nowojorska parada wielkanocna, której idea narodziła się ze świątecznych procesji. Procesje same w sobie związane są z czczeniem pamięci Jezusa Chrystusa i jego męki, jednak Easter parade odbywająca się w Niedzielę palmową zdecydowanie bardziej należy do profanum, niż sacrum. W przechodzącym przez Piątą Aleję tłumie zobaczyć można osoby przystrojone w wielkie i fantazyjne nakrycia głowy (czasem trudno je nazwać „kapeluszami”), oraz wyjątkowo modne ubrania. Od wieków niedziele i święta były dniami, kiedy zakładało się najpiękniejsze stroje, a dzisiejsze przemarsze bogato ozdobionych tłumów dużo bardziej przypominają świeckie parady, niż kościelne obrzędy. Tradycja parad w Nowym Jorku sięga 1870 roku, kiedy nowojorskie kościoły zaczęły ozdabiać swe wnętrza obfitymi dekoracjami z kwiatów. Wyższe klasy zaadaptowały florystyczne motywy i popisywały się swym majątkiem podczas świąt, ozdabiając stroje pełnymi przepychu roślinnymi detalami.

Parada w 2016 roku odbywa się 27 marca na Piątej Alei pomiędzy 49 a 57 ulicą. Zaczyna się około10 i trwa do 16. Dobry punkt obserwacyjny znajduje się przy katedrze św. Patryka

parada wiekanocna nowy jork

Parada wielkanocna… 100 lat temu / źródło:http://www.archives.gov/

2. Polowanie na … jajka

Wielkanoc w Nowym Jorku

Polowanie na jajka / źródło:https://pl.pinterest.com/MommyPoppins/

Tradycja – przyjemna i radosna – czyli poszukiwanie jajek, to rozrywka dla całej rodziny. Polowanie na kolorowe pisanki wywoła  szerokie uśmiechy szczególnie na twarzach dzieci. W Nowym Jorku odbywa się wiele bezpłatnych, publicznych i płatnych – prywatnych – imprez, dlatego warto pomyśleć o nich wcześniej i zaplanować wizytę. Na najpopularniejszych „polowaniach” można spodziewać się tłumów, najlepiej przyjść na nie przed czasem, lub wybrać płatną alternatywę. Imprezy organizowane w parkach i na placach zabaw odbywają się w każdej nowojorskiej dzielnicy. Bezpłatne wydarzenia mają miejsce np. w Central Parku (Our Saviour New York Central Park Hunt), Greenwich Village (Community Easter Egg Hunt), Marine Park (Easter Egg Hunt), Astorii (Astoria Community Easter Egg Hunt) i na Staten Island (Egg-straordinary Hunt!). Osoby chcące poczuć autentyczny, farmerski klimat, mogą wybrać się do muzeum Queens County Farm Museum, gdzie wśród grządek z sadzonkami również będzie można spróbować swych sił w poszukiwaniu jajek. Jeśli masz już bilety lotnicze do Nowego Jorku i planujesz spędzić tu Wielkanoc z rodziną – upewnij się, że weźmiesz udział w tych wydarzeniach :)

Pełną listę miejsc wraz z cenami, gdzie znaleźć można setki kolorowych, słodkich jajek wielkanocnych znajdziecie na tej stronie ;)

3. Trochę rozrywki, czyli nietypowa Wielkanoc w Nowym Jorku

Jeśli szukasz nietypowego sposobu na spędzenie świąt, weekend wielkanocny nie będzie straconym. Poza procesjami, poszukiwaniem jajek i tradycyjnym obiadem z rodziną, w Nowym Jorku możesz poczuć… dreszcz przechodzący po plecach i to w biały dzień! Straszny dom w konwencji wielkanocnej zachwyci dorosłych szukających intrygujących doznań (zarówno tych emocjonujących, jak i zabawnych). Emocjonujące poszukiwanie jajek i bitwa w klatce ze świątecznym królikiem to tylko jedne z przeżyć, które czekają śmiałków. Full Bunny Contact na pewno zapadnie w pamięć na długo.

Wielkanoc w Nowym Jorku

Śmiech i emocje, czyli nietypowe polowanie wielkanocne / źródło:http://www.fullbunnycontact.com/

Uczestnictwo kosztuje od 5 USD (19 PLN) do 25 USD (94 PLN). Dom mieści się na 107 Suffolk St w Nowym Jorku (pomiędzy ulicami Delancey i Rivington). Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Full Bunny Contact.

4. Gdzie zjeść?

Wielkanoc w Nowym Jorku warto uczcić świątecznym obiadem w gronie rodziny i przyjaciół. Wcześniej dokonana rezerwacja na pewno przyspieszy oczekiwanie – świąteczna niedziela z reguły bywa gorąca w restauracjach. Jeśli szukasz dobrej, włoskiej kuchni, wybierz się do Faro, gdzie spróbujesz zarówno tradycyjne makarony, jak i ekstrawaganckie dania w postaci np. kaczych piersi w rabarbarze. Surowy wystrój restauracji jeszcze mocniej wydobywa finezję potraw, a długie, wspólne stoły sprawdzą się przy rodzinnym spotkaniu. Ceny wahają się od 10 do 40 USD, dania dostępne są również w wersji bezglutenowej.

Wielkanoc w Nowym Jorku

Obiad w Faro / źródło:http://farobk.com/

Jeśli szukasz miejsca serwującego amerykańskie potrawy, dobrą decyzją będzie lunch w Amanda’s Restaurant. Miejsce to ma ponad 20 letnią tradycję, a bogaty wybór potraw z mięsem, owocami morza i wegetariańskich zadowoli każdego gościa. Brunch w wielkanocną niedzielę będzie serwowany pomiędzy 10.30 a 14, a obiad – 15.30 a 18. Trzydaniowy brunch kosztuje 38 USD (145 PLN), a obiad 60 USD (229 PLN). Drinki wliczone są w cenę.

Więcej restauracji wraz z cenami i możliwością rezerwacji znajdziecie na anglojęzycznym serwisie Opentable. Strona oferuje wyszukiwanie restauracji za pomocą kategorii, co ułatwia znalezienie wymarzonego miejsca na wielkanocne spotkanie przy stole.

Dodaj komentarz