DreamPoints
Times Square |

Times Square

Jeden z barwniejszych punktów Nowego Jorku – Times Square – to miejsce, w którym krzyżują się sztuki, kultury i temperamenty miasta. Zanim jednak stał się synonimem światowego, nowoczesnego życia, „porządni Amerykanie” omijali go szerokim łukiem :) .

Co prawda stosunkowo od niedawna uwodzi feerią kolorowych neonów i kulturalną ofertą na wysokim poziomie, ale tak naprawdę od samego początku stanowił przestrzeń, w której odbijały się ludzkie pragnienia i obsesje.

Times Square

Times Square / fot. http://www.pinterest.com/pin/180988478745279523/

Początki

Plac w centrum Manhattanu funkcjonował najpierw jako Longacre Square. Gdy w 1904 roku Albert Ochs, wydawca The New York Times, przeniósł tam siedzibę gazety, nazwa uległa zmianie na tę, którą kojarzy dziś cały świat.

Początki Longacre Square trudno jednak zaliczyć do imponujących. Zaczęło się od postawienia kilku brunatnoczerwonych domów, ponieważ pewien deweloper dostrzegł potencjał niezagospodarowanych terenów. Ludzie bardzo szybko zasiedlali miejskie obrzeża. Natychmiast powstały domy publiczne, a schronienie znaleźli tu złodzieje i przemytnicy. Przedmieścia stały się prężnie działającą dzielnicą czerwonych latarni (red-light district).

Times Square, rok 1909

Times Square, rok 1909 / fot. http://www.pinterest.com/pin/180988478745245272/

Pod koniec XIX wieku nowy dzierżawca Oscar Hammerstein I zmienił trochę wizerunek szemranej dzielnicy. Wprowadził w przestrzenie Longacre Square ducha teatru i opery. Postawił ogromny kompleks na 42nd Street zwany Olympia. Rozrywkowe życie zaczęły dominować wodewile i inne przedstawienia teatralne. Nie licząc epizodu po II wojnie światowej, kiedy to plac na nowo zyskał miano czarnego rynku Nowego Jorku, od lat 30. XX wieku Times Square przeżywa prawdziwy rozkwit. Przyciąga ludzi mediów, wielkiego biznesu, ludzi spragnionych najlepszej sztuki i doświadczenia wielokulturowości.

Mikrokosmos

Wiele osób podkreśla, że współczesna amerykańska kultura rodzi się właśnie na Times Square. Od 1928 roku wstawiono tu blisko 265 przedstawień w 76 teatrach. I nie chodzi wyłącznie o klasykę dramatu. Mury tutejszych teatrów stworzone są do artystycznego eksperymentu i scenicznego dialogu rozmaitych języków. Wodewile, musicale, koncerty jazzowe, filmy – życie artystyczne nie zna rutyny. Times Square uchodzi za najaktywniejszą teatralną przestrzeń na świecie. W dodatku jest domem dla największych amerykańskich ikon: MTV, ABC, B.B.Kings, Hard Rock Cafe, Best Buy Theatre, Madame Tussauds Wax Museum. To także tutaj, dzięki takim dziennikarzom, jak Walter Winchell czy Damon Runyon, ukształtował się wizerunek nowoczesnych amerykańskich mediów. Życie na Times Square napędzają niewyczerpana kreatywność i energia ludzi pochodzących z różnych kontynentów. Trudno więc oprzeć się wrażeniu, że centrum Manhattanu to świat w pigułce.

Sylwester na Times Square

Sylwester na Times Square / fot. http://www.pinterest.com/pin/448460075365993655/

Co zobaczyć?

Uwodzi już samo oświetlenie placu. Przez intensywną grę neonowych świateł, Times Square może konkurować z Las Vegas. Jedne z najbardziej charakterystycznych reklam to: Budweiser, Chevrolet, Coca-Cola, Disney Store, The Hard Rock Cafe New York, M&M’s World, Planet Hollywood, Times Square Studios, TKTS, Toys „R” Us. Warto też zwrócić uwagę na wieżowce, z których plac zasłynął: One Astor Plaza (siedziba MTV), AXA Center, Bank of America Tower, Church of Saint Mary the Virgin, New York Times Tower, Paramount Theatre, The Orion. Ogromne wrażenie robi Times Square po zmroku, kiedy można zobaczyć go w pełnej krasie. Ale jeśli lubisz wczuć się w rytm zwykłego miejskiego życia dobrym pomysłem będzie też wizyta za dnia. Siedząc w jednej z tamtejszych kawiarni na spokojnie można obserwować nowojorski gwar.

Planujesz wyjazd marzeń do USA i nie wiesz, od czego zacząć? Zarezerwuj tanie loty do Nowego Jorku już dziś i poczuj, że spełnienie pragnień jest blisko :)

Dodaj komentarz