DreamPoints
The Frick Collection w Nowym Jorku |

The Frick Collection w Nowym Jorku

Pokoje i pawilony pełne europejskiego malarstwa i rzeźby, a także perełki francuskiego meblarstwa oraz połyskująca, delikatna porcelana. To i wiele więcej wypełnia (równie warty zobaczenia co jego eksponaty) kompleks muzealny. Nowojorska The Frick Collection jest miejscem, które musi zobaczyć każdy entuzjasta sztuki europejskiej pisanej przez duże „S”.

The Frick Collection w Nowym Jorku

Pawilon ogrodowy / źródło:http://www.wsj.com/

Szczypta historii

Muzea w Nowym Jorku poza swoim bogatym wnętrzem mają równie ciekawą historię. Dzieła sztuki znajdują się w obiekcie zbudowanym w 1914 roku przez Henry’ego Claya Fricka, amerykańskiego przemysłowca, który odniósł sukces w swej pracy. Na muzeum składa się 16 galerii, które zmieniały swój kształt i rozmiar wielokrotnie od śmierci jej założyciela w 1919 roku. Miejsce od swojego powstania wypełnione było wyszukanymi dziełami sztuki i wyposażeniem pochodzącym głównie z XVIII-wiecznej Francji. Holbein, Titian, El Greco, Fragonard… to tylko niektóre nazwiska goszczące w The Frick w Nowym Jorku. Chcesz poznać więcej dzieł znajdujących się w muzeum? Koniecznie zaplanuj zwiedzenie go jeśli masz już wymarzone bilety lotnicze do Nowego Jorku z Polski.

Niezwykła kolekcja

The Frick Collection w Nowym Jorku jest miejscem wypełnionym sztuką – zarówno użytkową, jak mi malarstwem i rzeźbą. Wśród zmieniających się wystaw znaleźć można ekspozycje artystów o światowej sławie takich jak Van Dyck, Elgreco czy Pierro della Francesca. Sztuka użytkowa pokazywana w The Frick Collection w Nowym Jorku to przede wszystkim wyszukane zastawy stołowe, lampy, porcelany i inne akcesoria pochodzące z ubiegłych wieków, a błyszczące pięknem detali do dziś.

Galeria otwiera się również na osoby chcące ćwiczyć warsztat rysunkowy. Szkicowanie w salach muzealnych jest dozwolone, jednak… można rysować jedynie węglem lub ołówkiem na papierze o wymiarach maksymalnych 30 x 45 cm. W niedziele organizowane są popołudnia z rysunkiem. Podczas „Sunday sketch” będzie można skorzystać z zapewnianych przez muzeum materiałów i podszkolić swój warsztat rysunkowy. Wspólnie tworzyć można również w środowe wieczory. „Wednesday Night Sketch” jest wydarzeniem darmowym – wystarczy wcześniej zarezerwować miejsce, by za darmo wejść do muzeum.

Warto zajrzeć na stronę galerii z rozpiską wydarzeń, gdzie można zapoznać się ze szczegółami oraz zarezerwować miejsca.

W muzeum poza wystawami goszczą rozmaite wydarzenia kulturalne. Na wykłady i dyskusje można zapisać się przez Internet. Dużą popularnością cieszą się również odbywające się w The Frick Collection w Nowym Jorku koncerty muzyki klasycznej, na które bilety wyprzedają się nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Wycieczkę można poprzedzić (lub zastąpić) wirtualnym spacerem po muzeum.

muzea w Nowym Jorku

Fascynujące muzea w Nowym Jorku / źródło:https://pl.pinterest.com/pin/107523509831299247/

Zieleń dla wybranych

Skryte za wysokim, kamiennym murem ogrody, zaprojektowane przez Russella Page, są nowojorską zieloną oazą. Szczególnie warte zobaczenia są ogromne, wiekowe magnolie, które wiosną obsypują trawniki swymi różowymi kwiatami. Piękną zieleń podziwiać można będąc członkiem muzealnego „klubu” podczas corocznego Garden party, czyli ogrodowego przyjęcia, organizowanego dla fundatorów muzeum.
Na co dzień zieleń można podziwiać niestety tylko z muzealnych okien.

The Frick Collection ogród

The Frick Collection, ogród zaprojektowany przez Russella Page’a / źródło:http://lalh.org/russell-page-garden-frick-collection-new-york-city/

Noc w Muzeum

Darmowe wydarzenia w muzeum są organizowane regularnie. Od bezpłatnych spotkań rysunkowych, po specjalne wieczory dla studentów, kończąc na darmowym zwiedzaniu po godzinach otwarcia galerii. Chcesz spędzić prawdziwą noc ( albo jej cześć) w  muzeum w Nowym Jorku? W 2016 roku planowane są one 08.04, 06.05,14.06. Po inne daty i więcej wiadomości zajrzyj tutaj.

Przydatne informacje

Godziny otwarcia

Od wtorku do soboty 10 – 18

Niedziele 11 – 17

W poniedziałki i święta muzeum jest nieczynne

Ceny biletów

Bilet normalny 20 USD (57 PLN)

Seniorzy (65+) 15 USD (45 PLN)

Uczniowie i studenci 10 USD (29 PLN)

Ze względu na łatwy dostęp do delikatnych dzieł sztuki i możliwość ich zniszczenia na teren muzeum nie mogą wejść dzieci poniżej 10 roku życia.

Wstęp jest bezpłatny dla członków muzealnej organizacji.

Bezpłatne wejścia

Soboty (od 11 do 13) – wstęp Pay-What-You-Wish, czyli opłata jest dobrowolna.

Adres

1 East 70th Street
New York, NY 10021
212-288-0700

 

Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie muzeum.

Dodaj komentarz