DreamPoints
Święto Dziękczynienia |

Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia to jedno z ulubionych świąt Amerykanów. Patriotyczne i religijne zarazem, jest świadectwem jedności narodu i radosną okazją do spotkań rodzinnych.

Święto Dziękczynienia

Świąteczny Stół/ źródło:https://www.flickr.com/

Historia w pigułce

Wtedy, podczas wojny secesyjnej, przypomniano sobie czasy pierwszych kolonistów przybyłych do Plymouth, którzy przeżyli pierwszą, ciężką zimę i świętowali przez 3 dni wraz z Indianami z plemienia Wampanoagów.

Koloniści przybyli do Plymputh w 1620 roku na statku Mayflower. Ich grupa składała się z ponad 100 purytanów, członków radykalnej kongregacji separatystów. W poszukiwaniu miejsca, które pozwoliłoby im na swobodne wyznawanie wiary, najpierw wyruszyli z Anglii do Holandii, a później zdecydowali się na pielgrzymkę do Ameryki. Kilkudziesięciodniowa podróż i uboga dieta sprawiły, że po dotarciu do lądu wielu z członków załogi umarło z wycieńczenia. Ostrą zimę i kolejne miesiące przeżyło mniej niż  50 Pielgrzymów. Jednak nadchodząca jesień okazała się łaskawa – dzięki naukom Indian i ciężkiej pracy zbiory były obfite, co uczczono kilkudniową ucztą, w której brali udział również Indianie z plemienia Wampanoagów. Trzy dni świętowania pełne były zastawionych stołów, na których podobno pojawiły się jelenie, dzikie ptactwo i rozmaite warzywa – w tym indiańskie „Trzy Siostry”: kukurydza, dynia i fasola. Podziękowanie za łaski leży u podstaw nazwy święta, będącego połączeniem patriotycznych i religijnych pierwiastków.

Święto Dziękczynienia

Pierwsze Święto Dziękczynienia/ autor:Jean Leon Gerome Ferris

Święto to zostało wpisane na listę oficjalnych już w 1863 roku za czasów Abrahama Lincolna. Wtedy, podczas wojny secesyjnej, przypomniano sobie czasy pierwszych kolonistów przybyłych do Plymouth, którzy przeżyli pierwszą, ciężką zimę i świętowali przetrwanie dzięki ciężkiej pracy i łaskom danym od Boga. Obchodzone w czwarty czwartek listopada święto jest obecnie dniem wolnym w Stanach Zjednoczonych.

 Święto Dziękczynienia dzisiaj

Obecnie charakter święta zmienił się – często przybierając mniej doniosły charakter, a za to będąc okazją dla rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Zjednoczenie i podziękowania za otrzymane łaski są ważnymi czynnikami w tym dniu, w którym patriotyzm przemawia nie tylko przez polityków.

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku /źródło:https://pixabay.com/en/christmas-dinner-christmas-turkey-750362/

Święto Dziękczynienia w Nowym Jorku /źródło:https://pixabay.com/en/christmas-dinner-christmas-turkey-750362/

Zmieniło się również menu – Ojcowie Pielgrzymi nie mieli na swych stołach ani sosu żurawinowego, ani indyków, ni placków dyniowych. Dziś możemy się nimi cieszyć, a prostota dań pozwala na odtworzenie ich niemal w każdym zakątku świata, by poczuć pozytywny charakter Święta Dziękczynienia w swoim domu.

Co dziś zagości na Waszym świątecznym stole? Czy świętujecie w Polsce, czy może już bilety lotnicze do Nowego Jorku i spędzacie tam święta?  :)

Dodaj komentarz