DreamPoints
Strawberry Fields – spotkanie z Johnem Lennonem |

Strawberry Fields – spotkanie z Johnem Lennonem

Nowy Jork to miasto pełne nowoczesności, ale też wspomnień – o historii, o sztuce, o muzyce… Jednym z miejsc, które wprawiają w zamyślenie jest zakątek Central Parku zwany Strawberry Fields. Jego pięknie zaprojektowane i wykonane detale zachwycają turystów przybyłych by uczcić pamięć Johna Lennona, niosąc hasła miłości i pokoju.

Strawberry Fields, Nowy Jork

Strawberry Fields, Nowy Jork/ źródło:https://www.flickr.com/photos/dennisredfield/

 Truskawkowe Pola – historycznie

Rejon parku dedykowany pamięci byłego Beatlesa zachwyca zadbanymi formami roślinnymi i małą architekturą. Ten piękny, zielony skrawek Nowego Jorku zaprojektował Bruce Kelly – główny architekt parku. Projekt został zainicjowany jako memoriał Johna Lennona, a jego początki sięgają 1985 roku, kiedy artysta skończyłby 45 lat. Przy projektowaniu pracowała także Yoko Ono – żona Beatlesa, które była także darczyńcą na rzecz powstania parku.

Magia parku

Podczas wizyty w NY warto wybrać się do Central Parku i odwiedzić akurat alejki Strawberry Fields. Ich serce wyznacza mozaika na planie koła ze słowem „Imagine” w centrum. Nawiązanie do popularnej (i jakże metaforycznej i pozytywnej!) piosenki Lennona sprawia, że właśnie tutaj gromadzą się rzesze fanów byłego Beatlesa by uczcić jego pamięć i wspomnieć pokojowe idee ludzi z pokolenia artysty. Mozaika podarowana została przez władze Neapolu, a w parku poza nią znajdują się płyty z wygrawerowanymi nazwiskami innych fundatorów. Spacer po Strawberry Fields umili także urozmaicona architektura krajobrazu – zadbane, piękne rośliny zachwycają szczególnie wiosną, gdy kwitną m.in. rododendrony i kalmie szerokolistne. Poza uroczą florą atmosferę kreują także zwykli przechodnie – zapalając świece czy układając kompozycje z płatków kwiatów.

Central Park, Strawberry fields, Nowy Jork

Strawberry fields, Nowy Jork/ źródło:https://en.wikipedia.org

Park jest także miejscem spotkań fanów, którzy gromadzą się przy mozaice „Imagine” w rocznice urodzin (9 października) i śmierci (8 grudnia) Johna Lennona. Tutaj także zbierają się ludzie podczas podniosłych lub tragicznych wydarzeń – tak było np. po zamachach z 11 września 2001 roku, gdy do parku przybywali chcący uczcić pamięć zmarłych w tragedii.

W weekendowe dni Strawberry Fields przyciągają muzyków – jeśli lubisz uliczne występy, na pewno trafisz na coś ciekawego ;)

Spacer ścieżkami Johna Lennona

Wielbiciele muzyka zainteresowani jego życiorysem będą mogli kontynuować spacer ze Strawberry Fiels by poznać kilka miejsc związanych z codziennością artysty.

Naprzeciwko bramy wejściowej do parku znajduje się Dakota Apartments – budynek, w którym mieszkał Lennon aż do swojej śmierci. Właśnie tutaj zostało zrobione zdjęcie na okładkę styczniowego wydania magazynu Rolling Stone, na którym nagi John Lennon przytula uśmiechniętą żonę – Yoko Ono. Fotografia została zrobiona na kilka godzin przed śmiercią artysty. Lennon został zastrzelony przed wejściem do Dakota Apartments.

Kolejnym punktem wyprawy jest byłe studio nagrań The Hit Factory zlokalizowane na szóstym piętrze 353 West 48th Street. Dotrzemy do niego po półgodzinnym spacerze ze Stawberry Fields. Właśnie w tym miejscu Yoko Ono i Lennon wspólnie nagrywali swoje utwory. Obecnie znajduje się tutaj główna siedziba Music Theatre International. Niedaleko znajduje się bar, w którym podobno uwielbiał jadać Lennon. Smith’s Bar na 701 8th Avenue serwuje przeróżne rodzaje hamburgerów… Może zgadniesz, jakie lubił jeść artysta? :)

Dakota Apartments, John Lennon, Nowy Jork

Dakota Apartments, Nowy Jork/ źródło:https://www.flickr.com/photos/16801915@N06/8191453408

Życie i twórczość Johna Lennona były niezwykle barwne i bogate. Dziś, siedząc wśród kwitnących krzewów Strawberry Fields, możemy poczuć pokój i szczęście, które z pewnością towarzyszyły artyście w życiu. Dlaczego więc nie skorzystać z oferty na tanie loty do Nowego Jorku i nie poleżeć na trawie słuchając przebojów Johna i The Beatles? : )

One thought on “Strawberry Fields – spotkanie z Johnem Lennonem”

  1. Pingback: Nawiedzony Nowy Jork |
  2. Trackback: Nawiedzony Nowy Jork |

Dodaj komentarz