DreamPoints
Statua Wolności |

Statua Wolności

Statua Wolności jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych świata. Zapewne, dlatego w 1924 roku uznana została za narodowy pomnik USA, a od 1984 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uznawana jest za uniwersalny symbol wolności i demokracji.

Statua Wolności

Statua Wolności / fot. http://www.pinterest.com/pin/135108057542014171/

Dar Europy

Początkowo Statua Wolności nazywała się „Wolność Oświeca Świat”. Jest prezentem podarowanym Ameryce Północnej, jako dar narodu francuskiego, z okazji okrągłej rocznicy deklaracji niepodległości. Posąg zbudowany został we Francji i przetransportowany na statku, w częściach na portową wyspę Liberty Island (Wyspa Wolności). Oficjalnie odsłonięty został 28.10.1886 roku, przez prezydenta Grovera Clevelanda. Od tego czasu jest symbolem zbliżającego się lądu dla pasażer przybywający statkami do Nowego Jorku. Statua razem z postawą ma wysokość 93 metrów, sam posąg ma 11 metrów obwodu w tali i waży 229 ton. Wykonana została ze stali pokrytej cienką warstwą miedzi, która w wyniku korozji zmieniła kolor na zielony. Pochodnia natomiast pokryta jest płatkami złota.

Statua Wolności w trakcie budowy.

Statua Wolności w trakcie budowy. / fot. http://www.pinterest.com/pin/279575089342578499/

Siedem kontynentów

Wykonawcą jest Frederic August Bartholdi, według niektórych źródeł, nadał on kobiecie z pochodnią, rysy twarzy swojej matki, a ciało kochanki. Postać w lewej dłoni trzyma tablicę, która przedstawia Deklarację Niepodległości. W prawej natomiast pochodnię symbolizującą postęp. U stóp kobiety leżą pęknięte kajdany tyrani. Na głowie natomiast ma koronę, składającą się z siedmiu płomieni, które symbolizują wolność rozprzestrzeniającą się na wszystkie kontynenty. Wewnątrz statui znajdują się spiralne schody z 354 stopniami, które prowadzą na taras mieszczący się w koronie, podziwiać z niego można panoramę Nowego Jorku. Ponieważ schody prowadzące na górę są dość ciasne, liczba odwiedzających jest ograniczona, więc jeżeli mamy zamiar podziwiać panoramę z korony posągu, warto wcześniej zarezerwować specjalny bilet, przez telefon lub internet. Tanie loty do Nowego Jorku z Polski pozwalają nam zobaczyć symbol wolności i postępu w wygodny i niedrogi sposób.

Schody prowadzące na taras widokowy (przed renowacją w 2011)

Schody prowadzące na taras widokowy (przed renowacją w 2011) / fot. http://www.pinterest.com/pin/177329304047601042/

Rejs promem

Na wyspę Liberty Island, która jest parkiem narodowym leżącym w Zatoce Nowojorskiej, wstęp jest bezpłatny, ale dostać się na nią można jedynie płatnym promem wypływającym regularnie z Battery Park na południowym krańcu Manhattanu. Tam też zakupimy bilet, po który najlepiej udać się wczesnym rankiem, z powodu długich kolejek. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 21 USD, obejmuje przeprawę promem z przystankami na Ellis Island oraz wstęp na koronę razem z audio przewodnikiem. Można go zarezerwować na stronie internetowej. Na sąsiedniej wyspie Ellis Island mieści się muzeum, jest ono poświęcone historii imigracji do Ameryki. Zostało otwarte w 1972 roku, zawiera informacje zarówno o prehistorycznych przodkach Indian, jak i fotografie, ubiory, rysunki i inne informacje na temat każdej przyjeżdżającej do USA grupy. Każdego roku Statuę Wolności odwiedza ponad milion turystów, więcej informacji na jej temat odnajdziemy na tej stronie internetowej.

Na wyspę można dostać się jedynie promem. Statua Wolności

Na wyspę można dostać się jedynie promem. / fot. http://www.pinterest.com/pin/143833781823582104/

Dodaj komentarz