DreamPoints
Śnieg w Nowym Jorku |

Śnieg w Nowym Jorku

Nowojorskie ulice i parki pokryte białym puchem potrafią zauroczyć. Jest jednak również druga strona medalu – zima daje często popalić mieszkańcom Nowego Jorku. Szczególnie, gdy opadom towarzyszy silny wiatr, a dostanie się do domu z pracy okazuje się praktycznie niemożliwe.

Kiedy szykować się na zimę?

Znaczne spadki temperatur w Nowym Jorku zaczynają się od grudnia, a typowa zima zazwyczaj ma miejsce po Nowym Roku. W styczniu i lutym rtęć w termometrach często pokazuje minusowe temperatury, a za oknem może pojawić się śnieg. Niestety piękną scenerię psują częste silne wiatry, które towarzyszą opadom.

Zaśnieżony Central Park to jeden z atutów nowojorskiej zimy

Zaśnieżony Central Park to jeden z atutów nowojorskiej zimy / fot.: https://www.pinterest.com/pin/207165651583124143/

Śnieżyca może sparaliżować Nowy Jork

Praktycznie każdego roku na przełomie stycznia i lutego mieszkańcy Nowego Jorku muszą zmagać się z większymi śnieżycami. Oprócz obfitych opadów, problemem są silne wiatry, wiejące nawet z prędkością 100 km/h! To główna przyczyna połamanych drzew i przerw w dostawie prądu do niektórych domostw.

Największe spustoszenie śnieżyca robi jednak w kwestii transportu. Wszystkie loty są odwoływane, niektóre ulice zostają zamknięte, a w tym roku przez kilka godzin nie funkcjonowało nawet nowojorskie metro! Mieszkańcy wracający z pracy musieli więc noclegu szukać w okolicznych hotelach. Przy większych pogodowych zawirowaniach zamykane są również szkoły i inne ośrodki uczelniane.

Największe opady śniegu mają miejsce na Long Island, gdzie po śnieżycy potrafi zalegać ponad 0,5-metrowa warstwa śniegu. W samym centrum sięga ona zazwyczaj 12-15 cm.

Ścieżka The Mall to jedna z najbardziej charakterystycznych tras w Central Parku

Ścieżka The Mall to jedna z najbardziej charakterystycznych tras w Central Parku / fot.: https://www.pinterest.com/pin/348254983654912788/

Szczególnie ciężkie mogą okazać się poranki. Oprócz zamkniętych dróg, kierowcy mogą trafić na fatalne warunki na jezdni. Przy obfitych opadach niezbędne okażą się łańcuchy na opony. Od świtu w pocie czoła pracują ekipy porządkowe i odśnieżarki, a miasto ma zawsze przygotowane setki ton soli. Na uprzątnięcie skutków śnieżycy trzeba jednak nieco poczekać.

Zima w Nowym Jorku może być ciężka, jednak zaśnieżonych alejek i oświetlonych lodowisk wart jest zabrania ze sobą cieplejszych ubrań. Przekonajcie się, że zimą można znaleźć tanie loty do Nowego Jorku, a wspomnienia, które przyniesie taka wyprawa będą bezcenne ;)

Dodaj komentarz