DreamPoints
Piąta Aleja – najsłynniejsza ulica Nowego Jorku |

Piąta Aleja – najsłynniejsza ulica Nowego Jorku

Słynna nowojorska ulica na swoją sławę pracuje od ponad 150 lat. Piąta Aleja uznawana jest za jedną z najbardziej popularnych i najdroższych na świecie, a na zakupy w poszczególnych sklepach mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Co można jeszcze tam znaleźć?

Główna nowojorska ulica znajduje się w Manhattanie i rozciąga się przez 5 mil od 143. ulicy w Harlemie aż do Washington Square Park. Piąta Aleja (Fifth Avenue) była miejscem, w którym zbierała się śmietanka towarzyska już w połowie XIX wieku. To właśnie tutaj rozwijał się przemysł, pracowali naukowcy (chociażby Nikola Tesla) i artyści. Dziś to miejsce znane głównie z luksusowych zakupów.

Piąta Aleja Fifth Avenue

Najsłynniejsza ulica Nowego Jorku

Diamentowa aleja

W wielu rankingach Piąta Aleja uznawana jest za jedną z najdroższych ulic na świecie. W ekskluzywnej części miasta nie wszyscy przedsiębiorcy potrafią utrzymać swój biznes. Swoje sklepy mają tu luksusowe marki – Gucci, Versace, Armani, Prada, Tiffany, Cartrier, Chanel. Wybudowano prestiżowe domy towarowe – Bergdorf Goodman czy Saks Fifth Avenue. Znajduje się tutaj słynny budynek Apple Store czy równie popularny NBA Store. To miejsce dla wielbicieli najnowszych trendów, najdroższej biżuterii i technologicznych nowinek, którzy nie liczą każdego wydanego grosza. Nic dziwnego, że ulica często określana jest jako „diamentowa aleja”.

Piąta Aleja – nie tylko na zakupy

Oczywiście Piąta Aleja nie jest przeznaczona wyłącznie dla bogaczy i turystów chcących posmakować splendoru. To również miejsce, wokół którego znajdują się ważne atrakcje Nowego Jorku. Ze słynną manhattańską aleją graniczy Central Park, a między 82. i 104. ulicą jest tzw. „Museum Mile”.

Apple Store Fifth Avenue

Apple Store – jeden z najbardziej rozpoznawalnych sklepów na Piątej Alei / fot.: Diana Beato „Apple Store at Fifth AvenueCC BY-SA 2.0

Muzea wzdłuż Piątej Alei:

Dodatkowo między 50. i 51. ulicą jest gotycka Katedra Św. Patryka, będącą siedzibą arcybiskupa Nowego Jorku. Ponadto przy słynnej manhattańskiej ulicy wznosi się jeden z najwyższych budynków w USA – Empire State Building, a także Publiczna Biblioteka Nowego Jorku, Flatiron Building, Rockafeller Center czy Trump Tower. Oczywiście wzdłuż alei rozlokowane są drogie restauracje, kawiarnie i hotele, z hotelem Plaza na czele.

Fifth Ave subway

Stacja metra / fot.: Brad Clinesmith „Fifth Ave Subway StationCC BY-SA 2.0

Piąta Aleja (Fifth Avenue) jest jednokierunkowa, a ruch zamykany jest podczas corocznych parad, m.in. St. Patrick’s Day Parade, Macy’s Thanksgiving Day Parade czy LGBT Pride March.

Na tej ulicy miała miejsce również jedna z najsłynniejszych filmowych scen z Nowym Jorkiem w tle. W „Śniadaniu u Tiffany’ego” Audrey Hepburn na praktycznie pustej Piątej Alei rozpoczyna swoje śniadanie i przegląda się w jednej ze sklepowych witryn. Wyszukaj ofertę na tanie loty do Nowego Jorku i poczuj się jak filmowy bohater:)

Dodaj komentarz