DreamPoints
Nowy Jork: zabytki |

Nowy Jork: zabytki

W nowojorskiej aglomeracji obok nowoczesnych wieżowców można podziwiać również budowle z epok dawniejszych. Najstarsze zabudowania pochodzą z XVIII i XIX wieku. Być może porównując do miast Europy nie jest to wiek imponujący, jednak pomimo tego zabytki Nowego Jorku zachwycają architekturą i swoją użytecznością do dnia dzisiejszego.

Kaplica św. Pawła, Nowy Jork, USA , nowy jork zabytki

Kaplica św. Pawła, Nowy Jork, USA / fot. Dmadeo@wikimedia

Wiek XVIII

Najbardziej wiekowe budynki na terenie aglomeracji pochodzą z epoki oświecenia. Są to Kaplica Świętego Pawła (St. Paul’s Chapel) oraz Kościół Świętego Marka w Bowery (St. Mark’s Church in-the-Bowery). W mieście Nowy Jork zabytki tak stare to ewenement. Kaplica Św. Pawła mieści się na dolnym Manhattanie. Pochodzi z 1764 roku, została wybudowana w stylu charakterystycznym dla krajów anglosaskich – w stylu gregoriańskim. Zarówno fasady, oktagonalna wieża, jak i klasyczne wnętrza są warte odwiedzenia. Po wypadkach z 11 września 2001 roku kaplica stała się miejscem pamięci tamtego wydarzenia. Kościół Św. Marka jest położony w East Village. Został wybudowany w 1795 roku w stylu eklektycznym łączącym architekturę gregoriańską, klasycystyczną i charakterystyczną dla Stanów Zjednoczonych architekturę federalną (federal architecture).

Wiek XIX

W dziewiętnastym stuleciu miasto bardzo prężnie się rozwijało i z tego okresu pochodzi już znacznie więcej starych zabudowań. Warto zacząć od Kościoła Trójcy Świętej (Trinity Church). Został on wybudowany na Manhattanie w 1846 roku w stylu neogotyckim. Wysokie sklepienia łukowo-żebrowe, piękne portale i ornamenty składają się na niezwykle piękną świątynię. Inne godne uwagi manhattańskie neogotyckie świątynie to powstała w roku 1878 Katedra Świętego Patryka oraz katedra św. Jana (Cathedral of Saint John the Divine), której budowę rozpoczęto w 1892 roku, jednak do dzisiaj nie jest ukończona.

W mieście Nowy Jork zabytki to także miejsca kultury. Jednym z najpiękniejszych dziewiętnastowiecznych budynków jest zbudowana w 1865 roku siedziba stowarzyszenia artystów National Academy of Design. Obecnie jest to muzeum posiadające kolekcję ponad 7000 dzieł artystów amerykańskich – National Academy Museum and School. Gmach jest wzorowany na Pałacu Dożów w Wenecji. Jest to z pewnością jeden z ciekawszych zabytków aglomeracji.

Biblioteka Publiczna, Nowy Jork, USA

Biblioteka Publiczna, Nowy Jork, USA / fot. Arnoldius@wikimedia

Miejscem niezwykłym w skali całego świata jest Nowojorska Biblioteka Publiczna (New York Public Library). Została ona wybudowana w 1895 roku. Posiada niepowtarzalne bogate wnętrza, drewniane sklepienia, klasycystyczne freski i portale. Biblioteka mieści blisko 53 miliony woluminów, a jej budżet sięga 245 milionów dolarów. Jest jedną z 5 najważniejszych bibliotek USA. Zwiedzanie wnętrz tej wielkiej kolekcji zasobów informacji robi ogromne wrażenie, a panująca tam atmosfera sprzyja poszerzaniu własnej wiedzy.

Szukasz więcej architektonicznych inspiracji? Przeczytaj inne nasze artykuły i dowiedz się, dlaczego bilety lotnicze do Nowego Jorku wystarczą Ci by poznać niezwykły świat architektury, gdzie historia i teraźniejszość łączą się w niezwykłą całość :)

Dodaj komentarz