DreamPoints
Nowy Jork: wydarzenia |

Nowy Jork: wydarzenia

„Miasto, które nigdy nie śpi” w ciągu całego roku obfituje w różnorodne wydarzenia kulturalne i sportowe. Każdego miesiąca na terenie miasta odbywają się – bez przesady – dziesiątki imprez muzycznych, teatralnych, filmowych, sportowych czy naukowych. Imprezy w Nowym Jorku skupiają uwagę wielotysięcznej publiczności, są bowiem zawsze najlepszej jakości i niejednokrotnie wyznaczają trendy współczesnego świata. Spośród wszystkich należy przedstawić wydarzenia cykliczne, które na dobre zżyły się z Nowym Jorkiem.

Prada z okazji Dnia Weterana, Nowy Jork, USA, nowy jork wydarzenia

Prada z okazji Dnia Weterana, Nowy Jork, USA

Parady

Jednym z ulubionych sposobów świętowania na nowojorskich ulicach są parady. W mieście Nowy Jork wydarzenia mają bardzo często taki charakter – są organizowane z okazji dni mniejszości narodowych, świąt patriotycznych czy obyczajowych.
17 marca każdego roku dla uczczenia dnia św. Patryka odbywa się Parada Irlandczyków. W ubiorach dominuje zielony kolor, popularnością cieszy się zielone piwo, ponadto można usłyszeć tradycyjną irlandzką muzykę.
W Niedzielę Wielkanocną jest organizowana Parada Wielkanocna. Na pochodzie dominują bardzo duże kapelusze z wielkimi kwiatami, przez co często jest ona nazywana „paradą kapeluszy”.
W październiku można napotkać polski akcent. W pierwszą niedzielę miesiąca na prestiżowej 5. alei przechodzi Parada Pułaskiego zwana także „paradą polskości”. Jest ona organizowana ku pamięci generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Bardzo specyficznym pochodem jest Village Halloween Parade. Odbywająca się 31 października parada jest okazją do przebrania się w postacie zza światów. Na ulicach pełno duchów, zombie, strzyg czy czarownic. Nowy Jork jest zawsze żywiołowy, huczny i kolorowy.

Kultura, nauka, technika

Pokazy, wystawy i festiwale w Nowym Jorku dostarczają niespotykanych nigdzie indziej emocji i wiedzy. Można uczestniczyć w fantastycznych wydarzeniach motoryzacyjnych, filmowych, naukowych i artystycznych. Na przełomie marca i kwietnia, na Międzynarodowym Pokazie Samochodów (New York International Auto Show) można podziwiać najnowocześniejsze auta świata. Jest to imponująca kolekcja aut luksusowych, wyścigowych, ekologicznych, terenowych. Pokaz jest organizowany aż na czterech poziomach Jacob Javtis Center. Jest jednym z największych pokazów samochodów w USA.
Na przełomie maja i czerwca można udać się na Światowy Festiwal Nauki (World Science Festival). Przez kilka dni można zachwycać się najnowszymi dokonaniami techniki. Nowoczesne wynalazki – roboty, maszyny, wykłady z naukowcami, możliwość dotknięcia i zrozumienia nowinek technicznych każdego roku przyciąga tysiące turystów. Imprezie towarzyszą także wystawy, koncerty, przedstawienia.
We wrześniu odbywa się jeden z najważniejszych festiwali filmowych w USA – New York Film Festival. W ciągu imprezy można nie tylko chodzić na seanse najlepszych światowych filmów, ale także pójść na wykłady, wywiady doskonałych reżyserów i aktorów.
Wielbicieli sztuki z pewnością zainteresuje New York Art Festival. Odbywający się w listopadzie festiwal promuje prace współczesnych artystów amerykańskich i zagranicznych. Wystawę wspomagają pokazy filmowe i stoiska arystyczne. NY Art Festival przyciąga kolekcjonerów sztuki, producentów filmowych, agencje reklamowe, filmowe oraz wielkie kompanie z całego świata.

Sport

W mieście Nowy Jork wydarzenia sportowe również skupiają na całym świecie uwagę milionów widzów. W maju miejskimi ulicami przejeżdża największy rajd rowerowy USA – Great Five Boro Bike Tour. Trasa obejmuje wszystkie części miasta i liczy 42 mile (ok. 67,5km). Na przełomie sierpnia i września Nowy Jork gości słynne zawody wielkoszlemowe – U.S. Open. Ponadto w ciągu całego roku emocji sportowych dostarczają mecze miejscowych drużyn koszykarskich, hokejowych, piłkarskich, baseballowych czy futbolu amerykańskiego.

Five Boro Bike Tour, Nowy Jork, USA, nowy jork wydarzenia

Five Boro Bike Tour, Nowy Jork, USA / fot. Jesper Rautell Balle

Jeśli spodobały Ci się wydarzenia w Wielkim Jabłku i chcesz wziąć w nich udział, już dziś zarezerwuj bilety lotnicze do Nowego Jorku ;)

Dodaj komentarz