DreamPoints
Nowy Jork: lotnisko JFK |

Nowy Jork: lotnisko JFK

Nowy Jork obsługiwany jest przez 3 główne porty lotnicze, spośród których największym jest lotnisko JFK, nazwane imieniem nieżyjącego prezydenta USA, Johna F. Kennedy’ego. Znajduje się ono w dzielnicy Queens i jest jednym z największych tego typu obiektów w obu Amerykach, obsługującym rocznie prawie 60 milionów pasażerów.

Terminal 1., Lotnisko im. Johna F. Kennediego, Nowy Jork, USA, nowy jork lotniska

Terminal 1., Lotnisko im. Johna F. Kennediego, Nowy Jork, USA / fot. Doug Letterman

Organizacja lotniska

Jako jeden z największych na świecie portów lotniczych, Nowy Jork lotnisko JFK dysponuje aż ośmioma terminalami do obsługi ruchu pasażerskiego oraz jednym cargo. Terminale 2 oraz 6 służą pasażerom na trasach lokalnych, reszta natomiast obsługuje loty zagraniczne, w tym również międzykontynentalne. Swoją główną bazę ma tutaj linia lotnicza JetBlue Airways, operująca głównie z terminala szóstego. Jedne ze swoich ważniejszych baz w porcie lotniczym Kennedy’ego posiadają również linie Delta oraz American Airlines. Lotnisko JFK znajduje się w odległości około 20 kilometrów od biznesowego centrum miasta – Manhattanu. Pasażerowie czekający na swoje loty, skorzystać mogą z kilkudziesięciu restauracji, kawiarni oraz sklepów, mieszczących się zarówno w strefie wolnocłowej, jak i przed bramkami odpraw. Część z nich oferuje swoje usługi całodobowo.

Transport do centrum

Nie ma najmniejszych problemów z transportem do centrum miasta. Połączenia naziemne Nowy Jork lotnisko JFK – centrum są doskonale rozwinięte. Najszybszą opcją dostania się na Manhattan czy Brooklyn jest tak zwany AirTrain, czyli pociąg odjeżdżający spod terminala do ścisłego centrum Nowego Jorku. Kosztuje od 7 do 14$, w zależności od trasy jaką pokonujesz. Między lotniskiem a centrum kursują również liczne autobusy (Q3, Q6, Q7, Q10, B15) , które zatrzymują się również przy stacjach metra. Przy terminalach znajdują się także postoje taksówek. Kurs z JFK New York do centrum miasta kosztuje ok 40$ i może potrwać w zależności od natężenia ruchu od 35 minut, do nawet 1,5h w godzinach szczytu. W pobliżu lotniska swoje siedziby mają wypożyczalnie samochodów, w tym takie firmy jak Avis, Budget, Dollar, Enterprise czy Hertz. Średniej klasy auto można wypożyczyć już od 70$ za dobę użytkowania. Ciekawostką może być możliwość transportu do centrum helikopterem. Wahadłowy śmigłowiec odbywa kursy między terminalem 3 a lądowiskiem na Manhattanie.

Najważniejsze trasy

Z międzynarodowego lotniska JFK New York, można dolecieć niemal w każde miejsce na świecie. Siatka połączeń jest niezwykle bogata. Linia JetBlue Airways oferuje codziennie dziesiątki lotów do najważniejszych ośrodków miejskich w większości amerykańskich stanów. Natomiast największą ofertę lotów zagranicznych ma w swojej ofercie Delta Airlines, która oferuje loty na wszystkie zamieszkałe kontynenty. Na największe lotnisko w dolecieć można również z Polski. Na trasie Okęcie – JFK operują Polskie Linie Lotnicze LOT. Sprawdź aktualne promocje na bilety lotnicze do Nowego Jorku z Polski :)

Dowiedz się więcej: lotniska w Nowym Jorku

Dodaj komentarz