DreamPoints
Nowy Jork: historia |

Nowy Jork: historia

Nowojorska metropolia stanowi obecnie jeden z najważniejszych ośrodków miejskich na świecie. Aglomeracja jest wielkim centrum biznesowym, produkt miejski brutto Nowego Jorku w 2010 roku wyniósł 1,28 mld USD, co czyni go drugą najbogatszą (po Tokio) gospodarką regionalną świata. Warto przyjrzeć się jak w mieście Nowy Jork historia doprowadziła holenderską osadę kupiecką do rangi wielkiej aglomeracji miejskiej.

Nowy Jork, rok 1930, USA , Nowy Jork historia

Nowy Jork, rok 1930, USA / fot. Lewis Hine

Od Nowego Angouleme do Nowego Jorku

Tereny współczesnego „Centrum Wszechświata” zostały odkryte przez europejskich kolonizatorów w 1524 roku podczas wyprawy Giovanniego da Verrazzano, pływającego pod francuską banderą. Obszary te zamieszkiwało wówczas indiańskie plemię Delawarów. Francuska wyprawa nazwała to miejsce „Nowe Angouleme”. Zasiedlanie przez Europejczyków rozpoczęło się dopiero 90 lat później. W 1614 roku na południowym brzegu dzisiejszego Manhattanu Holendrzy założyli osadę kupiecką, którą nazwano „Nowym Amsterdamem”. W 1624 roku wykupili oni od Dewalarów cały Manhattan za dobra o wartości 60 guldenów holenderskich (ok. 4000PLN). Miastu Nowy Jork historia nie pozwoliła długo pozostawać pod niderlandzkim panowaniem. W XVII wieku miały miejsce wojny angielsko-holenderskie o kontrolę handlu morskiego. W wyniku tego w 1664 roku nastąpiła wymiana ziem – Niderlandy oddały Nowy Amsterdam w zamian za wyspę Run w Archipelagu Malajskim (dzisiejsza Indonezja). Brytyjczycy zmienili nazwę miasta na Nowy Jork.

Per aspera ad astra

Dla miasta Nowy Jork historia nie od razu była łaskawa. W 1702 roku miasto dotknęła epidemia żółtej febry, na którą zmarło 10% populacji. Przez cały XVIII wiek żółta febra nawiedzała te tereny jeszcze 7 razy. Pomimo przeciwności losu znaczenie Nowego Jorku zaczęło wzrastać. Rozwijał się port handlowy, w 1754 roku założony został King’s College, dziś funkcjonujący jako Uniwersytet Columbia. Podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych miasto było kontrolowane przez lojalistów, broniących przynależności kolonii do angielskiej korony. W latach 1785-1790 było pierwszą stolicą Stanów Zjednoczonych. W 1790 roku stolicę przeniesiono od największego wówczas miasta USA – Filadelfii. Jeszcze w tym samym roku Nowy Jork prześcignął Filadelfię i od tej pory jest największym miastem Ameryki.

Nowy Jork – stolica świata.

Wiek XIX przyniósł nie tylko bardzo prężny rozwój myśli technicznej na świecie, ale także bardzo dynamiczny rozwój Nowego Jorku. Miasto zaczęło się rozrastać. W 1811 roku wytyczono siatkę ulic na całym Manhattanie, a 14 lat później otwarto kanał Eire – śródlądowy szlak wodny łączący nowojorski port z wielkimi rynkami rolnymi na północy USA. W pierwszej połowie XIX wieku w mieście mieszkali wielcy pisarze amerykańscy, jak Washington Irving czy Edgar Alan Poe. W latach 40. i 50. XIX wieku na skutek wielkiego głodu w Irlandii nastąpił także wielki napływ ludności irlandzkiej, która już w 1860 roku stanowiła ¼ populacji miasta – ok. 200 tys. ludzi. W 1857 roku została utworzona jedna z wizytówek Nowego Jorku – Central Park. W 1898 roku w granice wielkiej metropolii zostały włączone tereny Brooklynu, Bronksu, Queens oraz Staten Island. Ukształtowały się wówczas ostateczne granice Nowego Jorku. Już w 1904 roku otworzono pierwszą linię metra, co z pewnością pomogło w zintegrowaniu wszystkich części miasta.
Wiek XX przyniósł również wielki wzrost ludności. Na początku lat 30. liczba mieszkańców obszaru metropolitalnego Nowego Jorku przekroczyła 10 milionów, co uczyniło go pierwszym megapolis na świecie. Po II wojnie światowej weterani wojenni przyczynili się do rozwoju mieszkaniowego w Queens, a także wytworzyli boom gospodarczy. W tym czasie Nowy Jork stał się najważniejszym miastem na świecie, do czego przyczyniły się wzrost znaczenia Wall Street, a także narodziny ekspresjonizmu abstrakcyjnego, dzięki którym miasto stało się finansowym i artystycznym centrum świata.

Wall Street, Nowy Jork, USA, Nowy Jork historia

Wall Street, Nowy Jork, USA / fot. RMajouji@wikimedia

Co prawda nowe milenium rozpoczęło się dla Nowego Jorku tragicznymi wydarzeniami z 11 września, jednak miasto nadal stanowi jeden z najważniejszych ośrodków na świecie. Jest jedną z największych gospodarek regionalnych, aglomeracji miejskich oraz centrów finansowych na świecie. Jest miastem wielkich możliwości, kto raz tam się znajdzie – już zawsze będzie chciał wracać.

Znajdź już dziś tanie loty do Nowego Jorku i poczuj smak wielkomiejskiego życia ;)

Dodaj komentarz