DreamPoints
Nowy Jork: ciekawostki |

Nowy Jork: ciekawostki

Nowy Jork to bez wątpienia miasto biznesu, sztuki, miasto wielkich szans. Są z nim związane bardzo wielkie pieniądze, nowoczesne technologie, swoje siedziby mają poważne organizacje międzynarodowe. Dlatego w mieście Nowy Jork ciekawostki są również niezwykłe, fascynujące, elektryzujące.

Central Park, Nowy Jork, USA, Nowy Jork ciekawostki

Central Park, Nowy Jork, USA / fot. Jet Lowe

Miasto ogrodów

W „stolicy świata” średnia cena gruntu za metr kwadratowy w kwietniu 2012 roku wynosiła 14058 USD (4854 2PLN). Ziemia jest cenniejsza od złota. Pomimo tego w Nowym Jorku nie brakuje zieleni. Na terenie miasta funkcjonuje aż 1700 terenów rekreacyjnych o łącznej powierzchni 110 km2. Parki i skwery stanowią nieodłączny element krajobrazu aglomeracji. Wśród nich są słynny Central Park, ponad trzy razy większe Freshkills Park i Pelham Bay Park, malowniczy Prospect Park, czy w końcu bogaty w urządzenia sportowe Astoria Park. Są one miejscami wypoczynku mieszkańców i turystów. Sportowców, artystów, muzyków. Każdy z tych parków jest wart odwiedzenia.

Miasto filmów

W mieście Nowy Jork ciekawostki są związane także z kinem. Na nowojorskich ulicach toczy się akcja bardzo dużej ilości filmów. Liczne komedie, dramaty, filmy sensacyjne, seriale, sitcomy stały się najlepszą reklamą tego miasta. Można je wyliczać bez końca: „Ojciec chrzestny”, „Książe w Nowym Jorku”, „Lepiej być nie może”, „Przyjaciele”. Przez ostatnie lata ulice miasta w sposób ciekawy przybliża serial CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku. To właśnie dzięki filmom będąc w tym mieście po raz pierwszy ma się wrażenie, że budynki, ulice, parki nie są całkiem obce.

Miasto drapaczy chmur

Z pewnością każdy kto myśli o Nowym Jorku przed oczami ma obraz manhattańskich wieżowców. To właśnie dzięki drapaczom chmur panorama miasta stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Nic dziwnego. W 2008 roku na terenie miasto znajdowało się 5538 wieżowców, z czego 50 o wysokości co najmniej 200 metrów. Oprócz monumentalnych wielkości mogą one imponować również architekturą. Neogotycki Woolworth Building (241m), przedstawiciel stylu Art Deco Chrysler Building (320m) oraz wiele wieżowców międzynarodowej architektury nowoczesnej tworzą niepowtarzalną przestrzeń Nowego Jorku. Obecnie najwyższym budynkiem w mieście jest Empire State Building mierzący 381 metrów.

Przydomki Nowego Jorku

Miasto posiada kilka pseudonimów, które zawdzięcza swojemu klimatowi, randze, ale także kampaniom reklamowym i literaturze. „Big apple” („Wielkie Jabłko”) to hasło z oficjalnej kampanii turystycznej Nowego Jorku w latach 70. XX wieku. Zostało ono zapożyczone z kolumny prasowej Johna J. Fitz Geralda z lat 20. XX wieku. Do dziś wśród pamiątek można nabyć gadżety z emblematem „Big apple”. „Gotham” to przydomek mający źródło w dziełach Washingtona Irvinga. Używane również w komiksach i kreskówkach o Batmanie na trwałe przylgnęło do Nowego Jorku. Inne pseudonimy mówią same za siebie: „Miasto, które nigdy nie śpi”, „Stolica świata”, Centrum wszechświata” dają do zrozumienia, że mamy do czynienia z jednym z najważniejszych i najmocniej tętniących życiem miast na świecie.

Tanie loty do Nowego Jorku pozwolą Ci odkryć jeszcze więcej ciekawostek tego miasta :)

Dodaj komentarz