DreamPoints
Najpiękniejsze parki Nowego Jorku |

Najpiękniejsze parki Nowego Jorku

W Nowym Jorku można błyskawicznie wyskoczyć z zatłoczonej betonowej dżungli wprost do jednego z wielu zacisznych parków. Okazuje się, że blisko 15 procent powierzchni całego miasta składa się z terenów zielonych. W każdej dzielnicy są małe urokliwe miejsca bądź wielkie, doskonale wszystkim znane, tereny, które będziesz mógł odwiedzić gdy zabukujesz bilety lotnicze do Nowego Jorku. Sprawdziliśmy, które z nich można zakwalifikować do kategorii najpiękniejszych nowojorskich parków.

The High Line – urokliwe wykorzystanie istniejącej architektury

The High Line to jeden z najbardziej niecodziennych parków na całym świecie. Pozwala na przechadzanie się ulicami zachodniego Manhattanu ponad ruchem ulicznym. Jak to możliwe? Park powstał w miejscu nieczynnej już trasy kolejowej wybudowanej na wysokości 10 metrów. Ostatni pociąg przejechał tędy w 1980 roku i przez lata miejsce psuło wizerunek dzielnicy Chelsea.

The High Line to obecnie jeden z najmodniejszych spotów w Nowym Jorku

The High Line to obecnie jeden z najmodniejszych spotów w Nowym Jorku / fot.: https://www.pinterest.com/pin/491103534341828039/

Władze miasta zastanawiały się nad zburzeniem całej konstrukcji, ale wtedy powstała grupa „Przyjaciół High Line”, z której inicjatywy w 2006 roku rozpoczęto remontowe prace. Zaskakujące efekty można było podziwiać już trzy lata później, kiedy oddano do użytku pierwszą część parku. Kolejne przebudowy trwały jeszcze do września 2014 roku.

Ostatecznie The High Line rozciąga się od ulicy Gansevoort przez ponad 2 kilometry aż do 34 Alei. Na całej trasie pozostawiono zabytkowe kolejowe tory, wokół których rośnie bogata roślinność. Miejscowi mają do dyspozycji pitną wodę z licznych fontann, ławki czy mobilne krzesła. Park wygląda niczym wielki deptak pełen drzew z naprawdę cudownymi widokami na tętniące życiem miasto.

Prospect Park – perła Brooklynu

Spacerując po Prospect Park aż trudno zdać sobie sprawę, że znajduje się ono w centrum jednej z najbardziej zatłoczonych dzielnic na świecie. Już na samym wejściu wita nas monumentalny łuk triumfalny Grand Army Plaza zaprojektowany pod koniec XIX wieku przez wybitnych architektów Fredericka Lawa Olmsteda i Calverta Vauxa.

Prospect Park to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku

Prospect Park to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku / fot.: https://www.pinterest.com/pin/375065475190785036/

To swego rodzaju brama do wielkiej oazy zieloności z poukrywanymi zakątkami, w których można odsapnąć od codziennego życia. Zachwyca szeroka trawiasta dolina Long Meadow i zaciszne jezioro Prospect. To miejsce idealne do jazdy na rowerze, biegów czy jazdy konnej. Na olbrzymim obszarze jest wiele zabytkowych domów, placów zabaw, lodowisko czy urozmaicone zoo. Latem na miejscu odbywa się wiele wydarzeń, a szczególnym zainteresowaniem cieszy się darmowy otwarty festiwal artystyczny Celebrate Brooklyn!.

Central Park – największy z największych

W zestawieniu nie mogło zabraknąć najbardziej znanego i najprawdopodobniej najpiękniejszego parku w Nowym Jorku – Central Park, który u każdego nowego turysty wzbudza wielki zachwyt. To olbrzymi zielony teren stanowiący osobne małe miasteczko – idealną przystań od ulic głośnego i zatłoczonego Manhattanu.

Teren zaprojektowany, podobnie jak Prospect Park, przez Fredericka Lawa Olmsteda i Calverta Vauxa, mieści się na 843 akrach, ma 26 tysięcy drzew i blisko 9 tysięcy ławek. Powiada się, że trudno znaleźć miejscowego, który znałby każdy kąt w tej cudownej scenerii. Park powstał pod koniec XIX wieku, stając się ikoną i jedną z głównych atrakcji Nowego Jorku.

To nie tylko świetne miejsce do wypoczynku, weekendowego pikniku czy aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Central Park żyje swoim życiem, a na jego obszarze znajduje się zoo, pomnik ku czci Johna Lennona „Strawberry Fields”, place zabaw, ogród Szekspira, rzeźby z Alicji w Krainie Czarów, otwarte kino i plac na koncerty. Oczywiście to tylko mała część atrakcji.

Ścieżka The Mall to jedna z najbardziej charakterystycznych tras w Central Parku

Ścieżka The Mall to jedna z najbardziej charakterystycznych tras w Central Parku / fot.: https://www.pinterest.com/pin/348254983654912788/

Dodaj komentarz