DreamPoints
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku |

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Sztuka impresjonizmu – pełna wyobraźni i nieopanowane przez więzy rzeczywistości, modernizm pełen monumentalnych form i bogata w formy sztuka współczesna… to wszystko w zobaczycie właśnie w Muzeum Guggenheima. Galeria sztuki założona przez pasjonata malarstwa, a znana nie tylko z bogatych kolekcji obrazów – ale i budynku – spodoba się nie tylko fascynatom historii sztuki. Mając już kupione bilety lotnicze do Nowego Jorku warto zacząć planować nasz wyjazd. Przekonajcie się dlaczego warto wejść właśnie tutaj podczas przechadzania się Piątą Aleją?

Czym jest Muzeum Guggenheima?

Muzeum Guggenheima, a właściwie Muzeum Solomona R. Guggenheima, to galeria sztuki współczesnej, w której zderzają się nurty od impresjonizmu, aż po modernizm i sztukę współczesną. Powstał w wyniku działalności kolekcjonera dzieł sztuki, od którego nazwiska muzeum otrzymało nazwę. Budynek muzeum zaprojektował jeden z najważniejszych architektów XX wieku – Frank Lloyd Wright. Jeśli mielibyśmy wymienić jeden z budynków, które można uznać za architektoniczne atrakcje Nowego Jorku – z pewnością byłby to ten właśnie obiekt! W muzeum znajduje się restauracja (The Wright) ciekawie wkomponowana we wnętrze budynku, serwująca smaczne lunche od 11 USD (42PLN) do około 27 USD (100 PLN). Wizytując muzeum nie zapomnij wejść do tymczasowej kawiarni, która znajduje się na piętrze z wystawą Kandinskiego – roztacza się z niej cudowny widok na Piątą Aleję!

Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Muzeum Guggenheima, Nowy Jork/ źródło:https://www.flickr.com/photos/jamespaullong/181011544

Dlaczego warto tu przyjść?

Atrakcje Nowego Jorku związane są nie tylko z bezsennym charakterem miasta – jego duszę odnaleźć można także w sztuce, która wypełnia liczne muzea miasta. Wśród stałych wystaw znajdziemy tutaj bogate kolekcje malarstwa, w tym obrazy znanego na całym świecie abstrakcjonisty Kandinskiego, a poza salami pełnymi dzieł sztuki rozerwiemy się na licznych koncertach, spektaklach, wykładach i warsztatach. Jeśli planujesz swoją pierwszą wycieczkę do Muzeum Guggenheima, sprawdź tutaj organizowane w galerii oprowadzanie po wystawach, które jest darmowe dla posiadaczy biletu wstępu do galerii. W październiku 2015 warto wybrać się na sztukę Hagoromo – nowoczesną interpretację taneczną japońskiej, teatralnej sztuki No. Planującym dłuższy pobyt w Nowym Jorku i fanom sztuki i architektury polecamy warsztaty organizowane w Galerii.

Muzeum jest miejscem przyjaznym rodzinom z dziećmi. Warto sprawdzić dział z wydarzeniami na oficjalnej stronie miejsca – rozpisane tam są warsztaty rozwijające abstrakcyjne myślenie dzieci, a także akcje związane z interaktywnym oprowadzaniem po galerii dla rodziców wraz z maluchami. Żeby móc wziąć udział w większości wydarzeń, wystarczy mieć wykupiony bilet wstępu do muzeum.

Kandinsky Guggenheim atrakcje Nowego Jorku

Kandinsky, Kompozycja VIII, Muzeum Guggenheima / źródło:https://pt.wikipedia.org/wiki/Composi%C3%A7%C3%A3o_VIII_%28Kandinsky%29

Warto wiedzieć

Muzeum udostępnia bezpłatne aplikacje na swojej stronie. Pomogą one w zaplanowaniu wizyty i dostarczą wielu ciekawostek na temat wystaw. Jeśli nie posiadasz smartfona, nie martw się – możesz pożyczyć urządzenie na miejscu za okazaniem biletu.

Ceny wstępu:

Dorośli 25 USD (95 PLN)

Studenci i osoby uczące się z ważną legitymacją i osoby powyżej 65 roku życia 18 USD (68 PLN)

Dzieci poniżej 12 roku życia – darmowy wstęp

Jeśli chcesz zobaczyć muzeum w oszczędny sposób, wybierz się na zwiedzanie w sobotę – właśnie w ten dzień od 17.45 do 19.45 obowiązuje akcja „Zapłać ile chcesz”, kiedy za drobną opłatą można obejrzeć zbiory galerii.

Godziny otwarcia muzeum:

Niedziela – środa i piątki 10 – 17.45

Sobota 10-19.45

Kasa zamykana jest na pół godziny przed zamknięciem muzeum.

Muzeum jest nieczynne w czwartki oraz święta: Dziękczynienia (26.11.15), Boże Narodzenie (24-25.12.15) oraz Sylwester (31.12.16). W pierwszy dzień Nowego Roku (01.01.16) muzeum jest czynne od 11 do 18.

Galeria sztuki znajduje się w Nowym Jorku przy 1071 Fifth Avenue, pomiędzy 89-tą a 88-ą Ulicą. Dotrzeć tu można metrem – najbliższa stacja znajduje się przy 86-tej Ulicy (linie 4,5,6). Dostęp jest możliwy także dzięki autobusom zatrzymującym się na Madison Avenue. Osobom lubiącym spacery polecamy dotrzeć na miejsce na pieszo, lub po zwiedzaniu wybrać się na wycieczkę słynną Piątą Aleją, albo udać się szlakami Johna Lennona.

Więcej szczegółów znajdziecie na oficjalnej stronie Muzeum Guggenheima.

Dodaj komentarz