DreamPoints
Mosty w Nowym Jorku |

Mosty w Nowym Jorku

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Nowego Jorku są jego mosty. Wzdłuż całego miasta jest ich około dwustu, a każdy z nich posiada swoją interesującą historię. Trudno znaleźć czas na zwiedzenie każdego z nich, dlatego w artykule umieściliśmy trzy obiekty, które podczas wizyty w Nowym Jorku po prostu trzeba zobaczyć.

Mosty to jeden ze znaków rozpoznawczych Nowego Jorku, mosty w Nowym Jorku

Mosty to jeden ze znaków rozpoznawczych Nowego Jorku / fot.: http://www.pinterest.com/pin/14144186300016390/

Nowojorski symbol

Brooklyn Bridge zna każdy. To prawdziwa ikona miasta, która była bohaterem wielu hollywoodzkich produkcji, najsłynniejszych fotografii czy stawała się inspiracją dla muzyków. Most był wybudowany w XIX wieku i jest jedną z najstarszych wciąż istniejących tego typu konstrukcji.

Jego początki nie były jednak szczęśliwe. W wyniku budowy śmierć poniosło kilkunastu robotników, a wśród nich był m.in. główny konstruktor John Augustus Roebling. Niemiecki architekt czynnie brał udział w pracach i tuż po ich rozpoczęciu doznał zmiażdżenia dużego palca u stopy. Później zapadł na tężec i zmarł, a dzieło kontynuował syn. Jego z kolei dopadła choroba dekompresyjna, przez co pracami musiał dowodzić jedynie z zacisza swojego gabinetu.

Brooklyn Bridge oferuje przepiękną trasę dla pieszych i rowerzystów , mosty w Nowym Jorku

Brooklyn Bridge oferuje przepiękną trasę dla pieszych i rowerzystów / fot.: http://www.pinterest.com/pin/67835538106772100/

W tamtych czasach nie było również możliwości dokładnego sprawdzenia wytrzymałości wiszących konstrukcji, które często się zawalały. Jednak dla potwierdzenia wielkiej siły Brooklyn Bridge, podobno przez jego ulice przeprowadzono jednocześnie aż 21 słoni.

Most łączy słynne dzielnice Manhattan i Brooklyn, a przebiega przez East River. Jego charakterystycznym elementem są murowane wieże i neogotyckie łuki. Przechadzka po nim (posiada pasy dla pieszych i rowerzystów) umożliwia również fantastyczny widok na Manhattan, Statuę Wolności czy rzekę Hudson. Do miejsca najlepiej dostać się metrem na stację York w Brooklynie – szczególnie warto tuż przed zachodem słońca.

Najdłuższa amerykańska chluba

W 1964 wybudowano Verrazano-Narrows Bridge, który łączy dzielnice Staten Island i Fort Hamilton w Brooklynie. Pod tym dwupoziomowym mostem mieści się cieśnina Verrazano. Obie specyficzne nazwy wzięły się od nazwiska pierwszego Europejczyka, który wpłynął do miejscowego portu – Giovanniego da Verrazano.

Verrazano-Narrows Bridge świetnie prezentuje się nocą, mosty w Nowym Jorku

Verrazano-Narrows Bridge świetnie prezentuje się nocą / fot.: http://www.pinterest.com/pin/113153009358081838/

Swoją świetność i uznanie most zawdzięcza długości przęsła. Rozciąga się ono wzdłuż 1298 metrów, co przez wiele lat dawało mu pierwszą pozycję wśród najdłuższych wiszących mostów na świecie. Obecnie status lidera dzierży jedynie wśród konstrukcji w Stanach Zjednoczonych. Niestety wciąż, mimo licznych propozycji, nie zdecydowano są na budowę ścieżki dla pieszych lub rowerzystów. Z tego względu most można pokonać samochodem albo autobusem – liniami S53, S79 lub S93. Raz do roku można się również na nim… przebiec – tu bowiem mieści się punkt startowy słynnego nowojorskiego maratonu.

Na cześć pierwszego prezydenta

Przez żaden inny most na świecie nie przejeżdża tyle samochodów, co przez George Washington Bridge. Ten stalowy gigant z czternastoma pasami ruchu umiejscowionymi na dwóch poziomach łączy Nowy Jork (Manhattan) z New Jersey nad rzeką Hudson. Rozpiętość głównego przęsła ma długość 1067 metrów, a rocznie przejeżdża przez niego ponad 100 milionów pojazdów. Posiada również pas dla rowerzystów oraz pieszych, a oferuje fascynujący widok na Manhattan, New Jersey i rzekę Hudson. Czy wiecie, że nawet tanie loty do Nowego Jorku oferują przelot ze sprzętem sportowym? W wadze bagażu zmieści się ulubiony rower, na którym można zjeździć Nowy Jorku…

Najbardziej ruchliwy mość na świecie, mosty w Nowym Jorku

Najbardziej ruchliwy mość na świecie / fot.: http://www.pinterest.com/pin/258816309809026654/

Most został oddany do użytku w 1931 roku i już na samym początku wywołał niemałe poruszenie. W wyniku publicznego referendum wygrała bowiem nazwa Hudson River Bridge, którą projektodawca zdecydował się ostatecznie zmienić na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na jego skraju, po stronie nowojorskiej, mieści się wielki autobusowy terminal George Washington Bridge Bus Station.

Dodaj komentarz