DreamPoints
MET – Metropolitan Museum of Art |

MET – Metropolitan Museum of Art

MET nieustannie się rozbudowuje – posiada unikalne kolekcje malarstwa, rzeźby i sztuki zdobniczej. Muzeum jest drugim, zaraz po paryskim Louvre, najczęściej odwiedzanym tego typu obiektem na świecie: rocznie notuje się 5 milionów zwiedzających. Jest to nie tylko największe, ale  i najstarsze muzeum w Ameryce.

Wnętrze MET

Wnętrze MET / fot. http://www.pinterest.com/pin/124974958384079720/

Central Park

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zaliczane jest do największych na świecie muzeów sztuki. Znajdziemy w nim ponad 2 miliony dzieł pochodzących z Ameryki, Europy, Chin, Afryki i Dalekiego Wschodu, a także liczne wystawy sztuki islamu i starożytnego świata. Budynek mieści się we wschodnim skraju Central Parku, przy Fifth Avenue i istnieje od 1870 roku ale do obecnej siedzimy przeniesione zostało w 1880 roku. Bardzo charakterystyczne są schody prowadzące do MET – to częste miejsce spotkań, nie tylko młodzieży.

MET

MET / fot. http://www.pinterest.com/pin/568157309211687284/

Zachwycające zbiory

W muzeum wystawy podzielone są tematycznie, co zdecydowanie ułatwia zwiedzanie. Znajdziemy tu chociażby dzieje sztuki światowej, malarstwa, militariów, ubiorów, sztuki użytkowej, instrumentów muzycznych i fotografii. Kolekcja jest tak wielka, że w ciągu jednej wizyty nie da się zobaczyć wszystkich eksponatów. Dlatego też podzielona została na 19 działów, z których każdy ma swojego kuratora, naukowców i konserwatora.

Budynek, w którym mieści się muzeum, ze względu na swoje historyczne znaczenie znajduje się w National Register of Historic Places oraz National Historic Landmark. Według listy 10 najlepszych muzeów świata, stworzonej przez National Geographic, MET znajduje się na siódmej pozycji, jako największa taka instytucja na całej półkuli zachodniej.

Na powierzchni 190 tys. metrów kwadratowych podziwiać możemy płótna najsłynniejszych twórców: Rembranta, Vermeera, Botticellego, Rafaela, Moneta, Renoira, van Gogha, Gauguina, Giotta. Imponująca jest także kolekcja sztuki Starożytnego Egiptu, a wśród niej świątynia pochodząca z 15 r. p.n.e. – Temple of Dendur . Co ciekawe w tej sali bardzo często odbywają się przyjęcia. Natomiast w skrzydle amerykańskim, oprócz obrazów, znajdują się wnętrza z okresu wczesno-kolonialnego. Odbywają się również interesujące wystawy czasowe oraz liczne imprezy. Co roku organizowana jest Benefit Gala związana z kolekcją kostiumów i akcesoriów muzeum, które prezentowane są tylko podczas wystaw czasowych. Wiele ze zbiorów jest darowiznami, między innymi kolekcja Roberta Lehmana, która znajduje się w osobnym skrzydle, czy zbiory z głównej biblioteki Thomada J. Watsona dotyczące historii sztuki.

Temple of Dendur, MET

Temple of Dendur / fot. http://www.pinterest.com/pin/228839224789087365/

Warto zapamiętać

Warto odwiedzić muzeum w sezonie letnim (maj – październik), ponieważ w tym okresie otwarty jest Roof Garden – taras, z którego podziwiać możemy panoramę Central Parku. Znajdziemy na nim także galeria rzeźby. Każdego roku na terenie tarasu organizowana jest nowa wystawa, a oprócz tego do dyspozycji mamy bar z przekąskami i drinkami. Bilety lotnicze do Nowego Jorku rezerwowane już na wiosnę są tańsze, dlatego warto zakupić je wcześniej jeśli planujemy wakacje w Wielkim Jabłku.

W holu głównym zapatrzeć możemy się w mapy i przewodniki dotyczące wystaw czasowych. Warto zajrzeć do muzeum w piątek lub sobotę, otwarte jest ono wtedy do 21:00, a w holu głównym oraz na balkonie mają miejsce koncerty muzyki klasycznej. Na terenie muzeum znajdują się również sklepy z pamiątkami. Przed wejściem sprawdzana jest zawartość naszego bagażu. Warto wspomnieć, że na terenie budynku można korzystać z aparatu fotograficznego, oczywiście bez lamp błyskowych.

Muzeum czynne jest codziennie. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 25 USD, jednak jest to tylko i wyłącznie cena sugerowana. Tak na prawdę za wstęp można zapłacić 1 USD i tak zostaniemy wpuszczeni. Więcej informacji o wystawach czasowych i dokładnych godzinach otwarcia znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej.

Dodaj komentarz