DreamPoints
Manhattanhenge |

Manhattanhenge

Dwa razy do roku wieczorową porą ulice Manhattanu przeżywają szczególne oblężenie. Tłumy nowojorczyków oraz pokaźne rzesze turystów gwarnie gromadzą się pomiędzy drapaczami chmur po to, by ujrzeć niezwykły, miejski spektakl. Manhattanhenge, bo o nim tu mowa, stanowi dowód na to, że natura oraz miejska przestrzeń mogą współgrać ze sobą tworząc intrygujące dla ludzkich oczu zjawiska.

Manhattanhenge

Manhattanhenge / fot. http://www.pinterest.com/pin/215187688419868827/

Czym jest Manhattanhenge?

Mianem Manhattanhenge zwykło określać się te nowojorskie zachody słońca, podczas których trasa chowającej się za horyzontem słonecznej kuli zbiega się z siatką manhattańskich ulic. Wówczas to zaobserwować można jak słońce wkracza idealnie w szczelinę pomiędzy wieżowcami, które to zwartym szykiem okalają aleje owej najmniejszej, ale i najdroższej dzielnicy miasta. To właśnie widok tej unoszącej się tuż nad ziemią ognistej tarczy oraz przytulonych do niej drapaczy chmur staje się spektakularną, miejską atrakcją.

Skąd wzięła się nazwa zjawiska?

Nazwę owego szczególnego fenomenu ukuł Neil DeGrasse Tyson, dyrektor planetarium nowojorskiego Muzeum Historii Naturalnej. Użyta przez niego gra słów przywodzić ma na myśl megalityczne Stonehenge – słynną budowlę z okolic Salisbury w Anglii, której koncentryczne kręgi odzwierciedlają zasadnicze cykle nieba. Owe kamienne sanktuarium, w niezwykły sposób podkreślające łączność nieba i ziemi, w dniu letniego przesilenia w sposób charakterystyczny przecięte zostaje wiązką słonecznych promieni. W kontekście tym Manhattnahenge potraktować można jako przykład współczesnego zespolenia wzniesionych ludzką ręką budowli oraz najjaśniejszej gwiazdy nieba.

42 aleja skąpana w blasku zachodzącego słońca, manhattanhenge

42 aleja skąpana w blasku zachodzącego słońca / fot. http:// www.pinterest.com /pin/224757837628018728/

Gdzie i kiedy najlepiej je obserwować?

Na ów intrygujący spektakl udać można się dwa razy w roku – pod koniec maja i około połowy lipca. Wówczas to najlepszym punktem obserwacyjnym okazują się najbardziej na wschód wysunięte ulice Manhattanu. 34 i 42 aleja zazwyczaj przyciągają największe tłumy – można więc wybrać się tam na tyle wcześniej by zająć dogodne miejsce lub poszukać nieco spokojniejszej przestrzeni. Wypatrując właściwego punktu obserwacyjnego warto pamiętać o tym, by zerkając w zachodnią stronę wybranej ulicy nie stracić z oczu New Jersey. Wówczas efekt będzie gwarantowany!

Szukasz przelotu? Tanie loty do Nowego Jorku na pewno się przydadzą ;)

Dodaj komentarz