DreamPoints
Manhattan |

Manhattan

W zestawieniu najważniejsze dzielnice na świecie, nowojorski Manhattan bezsprzecznie znajdowałby się w ścisłej czołówce. Nazywane jest centrum finansowym, naukowym, kulturowym oraz rozrywkowym, posiada skrzyżowanie świata w postaci Times Square i miejsca, które są znane każdemu. Czy błędem byłoby określenie Manhattanu głównym punktem całej naszej planety?

Wyspa kupiona za 24 dolary?

Manhattan jest jedną z pięciu dzielnic Nowego Jorku. Mieści się na charakterystycznej podłużnej i cienkiej wyspie. Jej dokładne wymiary wynoszą 21,6 km długości oraz maksymalnie 3,7 km szerokości. Łącznie powierzchnia dzielnicy to 59 km2, co sprawia, że jest zdecydowanie najmniejszą dzielnicą miasta. Okazuje się, że każda z czterech pozostałych jest minimum 2-krotnie większa! Manhattan może się za to poszczycić najgęściejszą populacją mieszkańców. Na tej małej wyspie żyje bowiem ponad 1,6 mln ludzi!

Times Square - Manhattan

Times Square jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Manhattanie

Manhattan jest bohaterem jednej z najbardziej zaskakujących historii Stanów Zjednoczonych. Często powiada się, że w 1626 roku Holendrzy wykupili jego tereny za dobra w postaci paciorków, ubrań i koralików o łącznej wartości 60 guldenów, czyli zaledwie 24 USD. Brzmi naprawdę interesująco, ale historycy wyliczyli już, że na obecne czasy byłaby to równowartość ok. 1000 USD.

Na terenach współczesnego Manhattanu, które stopniowo były poszerzane o kolejne dzielnice, stworzono Nowy Amsterdam. Z kolei niecałe pół wieku później miasto przechwycili już Brytyjczycy i przemianowali je na znany do dziś Nowy Jork.

Most Brookliński - Brooklyn Bridge

Most łączący Manhattan z Brooklynem

Manhattan – dzielnica, którą każdy zna

Nie trzeba być nowojorczykiem, aby kojarzyć słynne lokacje Manhattanu. To dzielnica często pojawiająca się w filmach i reklamach. Poszczególne ulice, przedmieścia i place z nazwy są znane w wielu zakątkach świata. Jaki jest ten prawdziwy Manhattan? Wydaje się być wielokulturową kolonią skupioną na jednej małej wyspie. Jest także światem wielkich kontrastów, w których najbogatsi obywatele świata kroczą tymi samymi ulicami, co bezdomnymi, a olbrzymie drapacze chmur z siedzibami najważniejszych firm są widoczne z rozwalających się mieszkalnych baraków.

Cechą charakterystyczną Manhattanu są znane dzielnice. Chinatown to największe skupisko Azjatów w tym regionie świata, Harlem jest zamieszkany głównie przez Latynosów i Afroamerykanów, wciąż awangardowe SoHo przyciąga artystów, a turystów rozrywkowy Theater District z zatłoczonym Broadwayem i Times Square.

Chinatown Manhattan

To nie Chiny, to wciąż Nowy Jork / fot.: Madhu nair „Chinatown NYCCC BY 2.0

Moc atrakcji na Manhattanie

Zrobienie listy 100 miejsc, które trzeba zobaczyć na Manhattanie nie powinno sprawić większych problemów. W samym centrum rozciąga się najstarszy nowojorski park publiczny Central Park z pomnikiem Strawberry Fields ku czci Johna Lennona, zoo, placami zabaw i kinem na powietrzu. Nad horyzontem wznosi się Empire State Building, oferujący panoramiczny widok z 86 piętra. W Rockefeller Center mieszczą się studia najważniejszych programów telewizyjnych i kolejny punkt obserwacyjny – Top of the Rock. Głównym turystycznym punktem jest również pełen bilbordów, sklepów i restauracji Times Square.

Podczas wyprawy po Manhattanie trzeba odwiedzić pomnik ofiar World Trade Center – 9/11 Memorial & Museum, wśród wielu mostów szczególnym uznaniem cieszy się Brooklyn Bridge, Wall Street jest światową stolicą finansów, a Grand Central Terminal jednym najważniejszych dworców.

Manhattan noc

Manhattan nocą

Miłośnicy muzeów również będą ukontentowani. Znajduje się specjalna oferta dla dzieci, jak i całych rodzin. Można odwiedzić olbrzymie zespoły eksponatów, których obejrzenie w ciągu jednego dnia jest po prostu niemożliwe, jak i mniejsze galerie. Wśród tych najbardziej znanych należy wymienić American Museum of Natural History, Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art, a to tylko mała część słynnego Manhattanu.

Nie czekaj i już dziś zarezerwuj tanie loty do Nowego Jorku z Polski.

Dodaj komentarz