DreamPoints
Lotnisko Nowy Jork Newark |

Lotnisko Nowy Jork Newark

Port lotniczy Newark-Liberty jest jednym z trzech głównych lotnisk umiejscowionych w granicach aglomeracji Nowego Jorku. Znajduje się 15 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta, ma jednak z nim doskonałą sieć połączeń naziemnych. Lotnisko Nowy Jork Newark obsługuje rocznie około 33 miliony pasażerów, co daje mu w tej płaszczyźnie jedno z czołowych miejsc wśród portów lotniczych wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Kod IATA lotniska to EWR.

Port lotniczy Newark, Nowy Jork, USA, lotnisko Nowy Jork Newark

Port lotniczy Newark, Nowy Jork, USA / fot. http://www.flickr.com/photos/u-suke/4764098138/

Organizacja lotniska

Lotnisko Newark składa się z 3 terminali oznaczonych pierwszymi literami alfabetu łacińskiego. Hala odlotów A służy głównie lokalnym liniom lotniczym na trasach krajowych i regionalnych. Terminal B obsługuje loty zagraniczne i międzykontynentalne, natomiast hala C jest przeznaczona tylko dla linii United Airlines, która ma na Newark New York swoją bazę. Dla podróżnych czekających na swoje loty oraz osób odbierających z lotniska swoich bliskich lub znajomych, przeznaczony jest szereg punktów usługowych, restauracji, kawiarni oraz sklepów. Znajdują się one na każdym terminalu, zarówno w strefie bezcłowej, jak i jeszcze przed odprawą. W wielu miejscach znajdziesz również bankomaty oraz kantory wymiany walut.

Transport do centrum

Mimo, iż lotnisko Newark znajduje się kilkanaście kilometrów od centrum, nie ma najmniejszego problemu z transportem pomiędzy terminalem i sercem Nowego Jorku – Manhattanem czy Brooklynem. Możliwości dojazdu jest wiele. Własnym samochodem dojechać możesz drogą międzystanową numer 78 z centrum Nowego Jorku oraz drogą numer 92 z New Jersey. Najtańszą opcją transportu z lotniska do centrum jest tak zwany AirTrain, czyli wahadłowy pociąg kursujący między Manhattanem a lotniskiem Newark New York, który kosztuje jedynie 5,50$. Do wyboru masz również kilka linii autobusowych (37, 40, 62, 67) kursujących do różnych dzielnic aglomeracji. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją jest wypożyczenie auta na lotnisku i poruszanie się nim podczas swojego pobytu w USA. Dostępne wypożyczalnie to Avis, Budget, Dollar, Enterprise, National oraz Hertz. Ceny wynajmu samochodu na dobę zaczynają się od 70 dolarów. Przy każdym z terminali znajduje się również postój taksówek.

Gdzie polecisz z lotniska Newark-Liberty?

Kierunków obsługiwanych przez lotnisko Nowy Jork Newark jest bardzo wiele, zarówno lokalnych, jak i międzykontynentalnych. Linia United Airlines oferuje ponad sto kierunków, w tym kilkadziesiąt lotów do stolic większości stanów USA oraz kilkanaście do stolic Europejskich. Warto wspomnieć, że również Polskie Linie Lotnicze LOT mają w swojej ofercie połączenia z lotniskiem Newark. Loty odbywają się codziennie z Warszawy o godzinie 17.30.

Dowiedz się więcej o lotniskach w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz