DreamPoints
Komunikacja miejska w Nowym Jorku |

Komunikacja miejska w Nowym Jorku

Poruszanie się po największej aglomeracji Stanów Zjednoczonych nie należałoby do najłatwiejszych, gdyby nie funkcjonował tam jeden z najbardziej nowoczesnych systemów transportowych na świecie. W mieście Nowy Jork komunikacja miejska jest najpopularniejszym sposobem przemieszczania się zarówno mieszkańców, jak i turystów. Warto przytoczyć kilka ciekawostek i wskazówek, które z pewnością będą pomocne podczas zwiedzania „miasta, które nigdy nie śpi”.

Autobus MTA w Nowym Jorku, USA, komunikacja miejska w Nowym Jorku

Autobus MTA w Nowym Jorku, USA / fot. AEMoreira042281@wikimedia

MTA – New York City Transit

Firmą obsługującą nowojorski transport publiczny jest MTA (Metropolian Tranportation Autorithy) New York. Jest to przedsiębiorstwo zarządzające wszystkimi autobusami i liniami metra w tej wielkiej metropolii. Komunikacja miejska w Nowym Jorku składa się z 26 linii metra oraz 339 linii autobusowych, które przewożą ponad 7 milionów pasażerów dziennie. Mieści się ona – obok Londynu i Szanghaju – w trójce największych miejskich systemów transportowych na świecie. Tekst poświęcony będzie wyłącznie komunikacji autobusowej – szczegóły dotyczące metra oraz taxi można odnaleźć w osobnych artykułach.

Autobusowa komunikacja miejska w Nowym Jorku jest bardzo złożona. Składa się na nią 339 linii, w tym 273 lokalne, 63 ekspresowe oraz 3 linie Select Bus Service (SBS). Linie lokalne obsługują trasy wewnątrz każdego z 5 nowojorskich okręgów. Są one oznaczone literami określającymi dany okręg oraz numerem linii. Brooklyn – B, Bronx – Bx, Manhattan – M, Queens – Q, Staten Island – S. Tym samym trzeba mieć na uwadze, że np. autobusem Q34 będziesz się poruszać wyłącznie w obrębie Queens. Jednak od każdej reguły są wyjątki. Jest kilka linii autobusowych, które zahaczają również o inne okręgi miasta. Za każdym razem więc należy wnikliwie sprawdzić rozkład jazdy danej linii autobusowej.
Autokary na liniach ekspresowych przemieszczają się pomiędzy okręgami (najczęściej w kierunku Manhattanu). Podobnie, jak w przypadku linii lokalnych, z ich numeru można odczytać kierunek jazdy, np. autobusem QM31 można dojechać z Queens na Manhattan. Natomiast Select Bus Service (SBS) jest to – w wolnym tłumaczeniu – Szybki Autokar Miejski. 3 linie w szybki sposób łączą odległe sobie punkty miasta.

Ceny

Najwygodniejszym (i jedynym aktualnie) sposobem kupowania biletów jest wyrobienie Pay-Per-Ride MetroCard lub Unlimited Ride MetroCard.
Pay-Per-Ride MetroCard to rodzaj karty debetowej, którym można płacić za przejazdy w całej nowojorskiej komunikacji miejskiej. Można je nabyć w automatach, autobusach, budkach na stacjach metra oraz w wyznaczonych sklepach. Karta działa na zasadzie karty debetowej. Można ją doładowywać pieniędzmi – od 5 do 80$, a następnie za każdym razem płacić nią za konkretny przejazd. Dodatkowy bonus 5% od wpłacanej kwoty zyskuje się doładowując MetroCard powyżej 5$.
Unlimited MetroCard to z kolei rodzaj biletu okresowego. Można kupić bilet ważny 7 lub 30 dni. 7-Day Unlimited Pass kosztuje 30$ i jest ważny we wszystkich autobusach lokalnych oraz w metrze przez 7 dni od pierwszego użycia. 7-Day Express Bus Plus MetroCard kosztuje 55$ i upoważnia do przejazdów dodatkowo autobusami ekspresowymi. 30-Day Unlimited Ride MetroCard kosztuje 112$ i pozwala na przejazdy autobusami na trasach lokalnych i metrem przez 30 dni od pierwszego użycia.
Bilety okresowe to z pewnością najkorzystniejsze rozwiązanie nawet podczas kilkudniowego pobytu w Nowym Jorku.

Kolory linii

Dodatkowo, żeby dobrze zrozumieć zasady przemieszczania się, należy zwrócić uwagę na kolorowe oznaczenia wszystkich linii na rozkładach jazdy. Otóż, każda linia ma na rozkładzie oprócz numeru linii także swój kolor. Dzięki temu można rozpoznać z jakim typem linii ma się do czynienia. Kolor niebieski oznacza autobusy lokalne, purpurowy – limited-stop bus, który nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach, zielony – ekspresowe, czarny – nocne, turkusowy – SBS. Kolor żółty zarezerwowany jest dla autobusów szkolnych. Biały natomiast oznacza rozkłady jazdy prywatnych przewoźników.

Zarezerwuj bilety na tanie loty do Nowego Jorku z Polski i dowiedz się więcej na temat metra oraz taksówek w Nowym Jorku.

Dodaj komentarz