DreamPoints
Jewish Museum – Muzea Nowego Jorku |

Jewish Museum – Muzea Nowego Jorku

Nowoczesność, przeszłość, tradycja i nowe media – wszystkie te wpływy mieszają się w jednym budynku. Jewish Museum powstało w 1904 roku i do dziś próbuje odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące tożsamości współczesnych Żydów, jednocześnie nie tracąc na formie estetycznej – wystawy przeznaczone są dla wszystkich widzów, nie tylko tych szukających w nich wątków religijnych. Moda, malarstwo, wzornictwo, grafika… Tak wiele dziedzin łączy się w ciekawy, warty zobaczenia kolaż.

Wśród stałych wystaw znajduje się kompozycja ukazująca historię narodu żydowskiego. Poza fotografiami, obrazami i przedmiotami używanymi podczas obrządków religijnych znalazło na niej miejsce 800 eksponatów z muzealnej kolekcji. Wystawa „Culture and Continuity: The Jewish Journey” zabierze Was w podróż śladami ludzi, którzy tworzyli i żyli zgodnie (lub nie) z duchem swojej religii. Specjalnie dla dzieci stworzono za to strefę archeologiczną, gdzie najmłodsi mogą spróbować swych sił na wykopaliskach. Czy znajdą ślady cywilizacji, która narodziła się wiele wieków temu? Poza wystawami stałymi na miejscu zobaczyć można tymczasowe pokazy, których gama jest bardzo szeroka – od popkultury po klasycystyczne malarstwo – i z pewnością zaciekawi niejednego zwiedzającego.

Muzea w Nowym Jorku

Wystawa zbiorów Heleny Rubenstein „Piękno to siła” / źródło:http://habituallychic.luxury/2014/11/helena-rubinstein-beauty-is-power/#slide3

W muzeum corocznie odbywa się festiwal filmów żydowskich – New York Jewish Film Festival. Odbywające się na początku stycznia wydarzenie jest ważne nie tylko ze względów kulturowych, ponieważ pokazuje wyjątkowe produkcje – zarówno najnowsze, jak i te sprzed kilkudziesięciu lat. Dokumenty, filmy krótkometrażowe, dramaty i wiele więcej … każdy znajdzie coś dla siebie.

Muzeum Żydowskie w Nowym Jorku to miejsce szczególnie przyjazne rodzinom z dziećmi. W tygodniu odbywa się tutaj wiele warsztatów dla najmłodszych, którzy podczas nich mogą poznać tajemnice zarówno literatury, jak i np. archeologii! Specjalnie przeznaczona dla dzieci interaktywna część muzeum przypadnie do gustu najmłodszym.

Muzea w Nowym Jorku

The Jewish Museum w Nowym Jorku / źródło: https://www.tripadvisor.com/

W muzeum poza salami wypełnionymi sztuką znajdują się restauracja i sklep. W Russ & Daughters warto zatrzymać się na lunch, wędzone ryby i świeże bajgle w towarzystwie herbaty posilą ciało, a babka na deser wywoła uśmiech na twarzy ;)

Godziny otwarcia

od piątku do wtorku 11 – 17.45

w czwartki 11 – 20

w środy muzeum jest nieczynne

Ceny biletów

Bilet normalny 15 USD (57 PLN)

Seniorzy (65+) 12 USD (45 PLN)

Studenci 7,5 USD (29 PLN)

Dzieci i młodzież do 18 roku życia, członkowie fundacji muzealnej zwiedzają za darmo.

Bezpłatne wejścia

Soboty (cały dzień) – w ten dzień obchodzony jest Szabat, przez co interaktywne części wystawy, restauracja i sklep są zamknięte. Za to galerie sztuki oglądać można za darmo!

Czwartki (od 17 do 20) Pay-What-You-Wish, czyli opłata jest dobrowolna

Adres

1109 5th Ave na 92nd St
New York, NY 10128

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie The Jewish Museum.

Jeśli chcesz zobaczyć zbiory tego i wielu innych nowojorskich muzeów, tanie loty do Nowego Jorku z Polski są czymś dla Ciebie :)

Dodaj komentarz