DreamPoints
Grand Central Terminal |

Grand Central Terminal

Grand Central Terminal znajduje się na szóstej pozycji wśród najczęściej zwiedzanych atrakcji turystycznych świata. Ten największy terminal kolejowy, miał zostać zburzony, a na jego miejscu planowano powstanie biurowca – jednak dzięki wstawiennictwu Jacqueline Kennedy Onassis budynek ocalał. Później został wpisany na listę zabytków.

Grand Central Terminal, NY, 10 największych atrakcji Nowego Jorku

Grand Central Terminal, NY / fot. http://www.pinterest.com/pin/133348838936804582/

Centrum Manhattanu

Stacja do użytku oddana została w 1913 roku. Budowa monumentalnego dworca trwała 10 lat. Wzniesiony został w centrum nowojorskiego Manhattanu, przy 42. ulicy, obok Park Avenue. Dworzec zajmuje powierzchnię 19 ha i na tym terenie znajdują się 44 perony – najwięcej na świecie. Dawniej z Grand Central Terminal odjeżdżały pociągi dalekobieżne, ale obecnie z dworca kursują podmiejskie Metro-North Railroad, które łączą metropolię ze stanami Nowy Jork i Connecticut.

Gmach z godłem

Zdaniem architekta George’a Monasterio, gmach dworca to największe wnętrze publiczne w Nowym Jorku, dziennie odwiedzany jest przez 750 tysięcy osób. Budynek prezentuje styl eklektyczny – pełen jest tuneli, korytarzy, eleganckich sklepów, butików, restauracji, i muzeów. Zachwyt wzbudza fasada dworca, znajduje się na niej zegar otoczony kilkunastometrowymi postaciami prezentującymi greckich bogów: Hermesa, Heraklesa i Ateny. Rzeźby stworzone zostały przez francuskiego rzeźbiarza Julesa-Alexisa Coutana. Dodatkowo odnajdziemy tam figurę przemysłowca i filantropa oraz inicjatora budowli Corneliusa Vanderbilta, a także orła i godło Stanów Zjednoczonych.

Grand Central Terminal

Grand Central Terminal / fot. http://www.pinterest.com/pin/41517627789402903/

Wnętrze dworca

W hallu głównym Main Concourse, na budce informacji znajduje się czterostronny zegar z litego opalu o wartości szacowanej na 10-20 mln dolarów. To najbardziej rozpoznawalny symbol dworca. Na sklepieniu znajduje się rozgwieżdżone niebo ze znakami zodiaku, zaprojektowane przez Paula Cesara Helleu.
Wyjątkowym miejscem jest bardzo znana „Galeria pocałunków” – to miejsce, w którym czekało się na przyjeżdżające pociągi – rocznie witało się w nim ok. 16mln osób. Natomiast Galeria Szeptów (Whispering Gallery) jest nie tylko popularnym ale także zaskakującym miejscem. To miejsce, zaprojektowane przez Rafaelo Gustavino, działa na zasadzie wzmacniacza. Mimo, że miejsce jest gwarne i głośne, słowa szeptane w jednym rogu przepływają po łukach sufitu i doskonale słychać je w innej części pomieszczenia.

Słynny zegar na Grand Central Terminal

Słynny zegar na Gran Central Terminal / fot. http://www.pinterest.com/pin/134474738844621870/

Nie tylko dworzec

W ostatnich latach Grand Central Terminal przeszedł renowację – na trzech kondygnacjach znajduje się 5 ekskluzywnych restauracji, 50 sklepów i 20 barów. Wśród nich piekarnie, delikatesy, cukiernie, kwiaciarnie, czy warzywniaki. Wszystkie są własnością prywatna i gwarantują najlepszą jakość. Jedyną wielką siecią znajdująca się na dworcu jest Sturbucks. Najstarszym, otwartym razem z dworcem lokalem jest Oyster Bar, można w nim zjeść jedne z najlepszych ostryg w mieście. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej dworca.

A tutaj znajdziesz tanie loty do Nowego Jorku ;)

Dodaj komentarz