DreamPoints
Empire State Building |

Empire State Building

Nazywany jednym ze współczesnych siedmiu cudów świata budynek Empire State Building jest niewątpliwie chlubą Nowego Jorku i jego znakiem rozpoznawczym. Pojawił się w końcu w setkach filmów, których akcja rozgrywała się w tym mieście. To punkt obowiązkowy na liście miejsc, które odwiedzić musi w Stanach Zjednoczonych każdy turysta.

Księżyc nad Empire State Building

Księżyc nad Empire State Building / fot. http://www.pinterest.com/pin/170433167120749698/

Historia

Otwarcie budynku zaprojektowanego w stylu art deco nastąpiło 1 maja 1931 roku – nieco ponad rok od rozpoczęcia budowy. Patronował mu ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Herbert Hoover, który naciskając przycisk w Waszyngtonie zapalił po raz pierwszy światła dodające Empire State Building blasku. Tak szybka budowana ułatwiona była przez doskonałe zaplanowanie pracy, zaś motywował ją wyścig o miano najwyższego budynku w Nowym Jorku. Nawet na dzisiejsze standardy unosząca się na wysokość 381 metrów (wraz z anteną 443 metry) budowla robi olbrzymie wrażenie. Przykrą częścią historii monumentalnego budynku jest obieranie go sobie za miejsce samobójstwa, skacząc z jednego ze 102 nadziemnych pięter EST odebrało sobie życie ponad trzydzieści osób.

Atrakcje

Empire State Building jest czymś więcej niż wieżowcem. Zwiedzanie budynku nie ogranicza się tylko i wyłącznie do podziwiania wspaniałej panoramy Nowego Jorku, to również obcowanie z niesamowitym dokonaniem architektury i sztuki oraz prawdziwym symbolem. Rodziny z dziećmi zachwycone będą opowieściami gotowych na pytania pracowników w charakterystycznych uniformach, jednak wizyta w tym miejscu jest szczególnym przeżyciem dla par. W szczególnych porach romantyczne chwile umila nastrojowa muzyka grana na żywo przez uzdolnionych saksofonistów, zaś raz w roku, czternastego lutego, odbywa się oficjalna uroczystość zaślubin szczęśliwej pary młodych.

Zachmurzony Nowy Jork

Zachmurzony Nowy Jork / fot, http://www.pinterest.com/pin/575405289861187934

Wizyta

Do do położonego przy numerze 350 Piątej Alei wieżowca najłatwiej dostać się jedną ze słynnych nowojorskich taksówek lub metrem, biorąc za cel stację 34th Street – Herald Square. Budowla czeka na wizyty turystów każdego dnia roku od ósmej rano do drugiej w nocy. Ceny biletów wahają się (w zależności od ilości pięter i szybkości windy) od 29 do 46 USD za bilet normalny, od 23 do 40 USD dla dzieci do dwunastego roku życia oraz od 26 do 43 USD dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Kupno biletów na oficjalnej stronie Empire State Building pozwoli na uniknięcie długich kolejek przy kasach, a tanie loty do Nowego Jorku pozwolą na zwiększenie budżetu przeznaczonego na atrakcje ;)

Dodaj komentarz