DreamPoints
Central Park – zielone płuca Wielkiego Jabłka. |

Central Park – zielone płuca Wielkiego Jabłka.

Położony w centrum Manhattanu – Central Park stanowi nowojorską oazę zieleni. Miejsce spotkań, spacerów, wypoczynku, rekreacji i aktywnego treningu dla wielu osób. Znajdziemy tu place zabaw dla najmłodszych, rozległe tereny do wędrówek z psem,  ZOO, lodowisko, sztuczna plażę, boisko do piłki ręcznej, czy korty tenisowe. Wszystko to sprawia, że Central Park przyciąga ponad 20 mln ludzi rocznie.

Central Park, Nowy Jork, USA, 10 największych atrakcji Nowego Jorku

Central Park, Nowy Jork, USA / fot. http://www.pinterest.com/pin/156007574566070061/

Skomplikowane początki.

Decyzja o utworzeniu Central Parku zapadła w 1853 roku. W tym czasie teren ten stanowiły nieużytki oraz bagna, jedynie z małą osadą zamieszkałą przez grupę zbiegłych czarnoskórych niewolników. Wizja jaką wyśnili twórcy projektu parku(Frederica Law Olmsted i Calverta Vauksa) od początku była więc wizją skomplikowaną.

  • Budowa trwała 15 lat
  • Zatrudniono 20 tys robotników
  • Nawieziono 3 mln m³ ziemii
  • Posadzono kilkaset tysięcy drzew
  • Park wybudowano w stylu angielskim

Kilka przeszkód na drodze.

Wszystko to jednak wydawało się iść na marne – ze względu na złą administrację park niszczał. W bardzo krótkim czasie przestrzeń pokryło graffiti, bezdomni rozpalali ogniska z parkowego drewna. Zielone płuca Nowego Jorku uległy zaśmieceniu i strasznej dewastacji.

Wybawienie przyszło w 1964 roku – Central Park wpisany został do Narodowego Rejestru Zabytków, co z kolei przyciągnęło grupę aktywistów pragnących uratować te tereny. Tak, krok po kroku, park odzyskał pierwotną świetność. Nie zmienia to jednak faktu, że prawie do końca lat 90. aktualny był estradowy klasyk Henry’ego Youngmana: Przyjezdny pyta nowojorczyka: – Daleko do Central Parku? – Daleko, ale nie przejmuj się. Obrabuję cię tutaj.

Dziś terenem zarządza prywatna firma, która (przy pomocy dotacji z miasta oraz darowizn od ludzi) utrzymuje Central Park w dobrej kondycji.

Czasy świetności.

Central Park pozostaje niezmiennie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nowym Jorku. By zapanować nad ruchem stworzono specjalny system komunikacji – osobne trasy dla pieszych, koni, czy powozów. Dodatkowo potencjalne korki rozładowuje duża liczba mostków rozlokowana po parku. Być może to właśnie ta infrastruktura sprawia, że teren ten jest tak chętnie okupowany przez cyklistów, biegaczy, rolkarzy i pieszych.

Na szczęście rozwój parku przebiegać może bez większych problemów. Wszystko to za sprawą hojnych darowizn. Największą w historii wpłatę Central Park otrzymał w 2012 od milionera Michaela Bloomberga – wpłacona kwota opiewała na 100 milionów dolarów.

One thought on “Central Park – zielone płuca Wielkiego Jabłka.”

  1. Marcela Miś says:

    Uwielbiam Central Park! Idealne miejsce na spacery :) :)

Dodaj komentarz