DreamPoints
10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku |

10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku

Możesz kojarzyć Nowy Jork, choć nigdy w życiu jeszcze w nim nie byłeś. To za sprawą wielu słynnych filmowych scen, kręconych w najbardziej znanych lokalizacjach. Zapraszamy na nowojorską podróż, którą wykreowali najważniejsi reżyserzy na czele z Woody Allenem czy Francisem Fordem Coppolą. Poznajcie nasz subiektywny ranking :) .

10. Nocny Kowboj (1969)

W jednej ze scen kulejący „Ratso” (Dustin Hoffman) rozmawia z początkującym żigolakiem Joe Buckiem (Jon Voight). Akcja miała miejsce na Times Square, a kiedy obaj przechodzili przez ulicę nagle, tuż przed nimi, zatrzymała się taksówka. Ratso zaczął uderzać w maskę samochodu i krzyczeć: „Ja tu przechodzę! Ja tu przechodzę!”. Po latach okazało się, że ekipa filmująca nie miała pozwolenia na zamknięcie ulic, a taksówkarz nie wiedział o swojej obecności na planie.

Improwizacja na Times Square w wykonaniu Dustina Hoffmana, 10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku

Improwizacja na Times Square w wykonaniu Dustina Hoffmana / fot.: http://www.pinterest.com/pin/134474738845030213/

9. Francuski łącznik (1971)

Jeden z najbardziej szalonych filmowych pościgów samochodowych również miał miejsce na ulicach Nowego Jorku. Wściekły detektyw James „Popeye” Doyle (Gene Hackman) rozpoczyna gonitwę za pociągiem, w którym znajduje się przestępca. Główny bohater prowadził swojego Pontiaca LeMans na zatłoczonej ulicy, wielokrotnie przekraczając przepisy. Problem w tym, że reżyser, tak jak w poprzednim przypadku, nie miał pozwolenia na zamknięcie ulic i w pewnym momencie doszło do zderzenia z przypadkowym samochodem. Cały pościg miał miejsce w rejonie Bensonhurst na Brooklynie wzdłuż 86 ulicy, a producenci zapłacili rachunek za naprawę auta poszkodowanego kierowcy.

8. Bezsenność w Seattle (1993)

Finałowa scena filmu miała miejsce na tarasie widokowym Empire State Building. Wtedy też w końcu doszło do romantycznego spotkania Annie (Meg Ryan) z Samem (Tom Hanks). Po tym filmie miejsce to zyskało status najbardziej czarującego na Manhattanie.

Jedna z najbardziej romantycznych scen w historii amerykańskiego kina, 10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku

Jedna z najbardziej romantycznych scen w historii amerykańskiego kina / fot.: http://www.pinterest.com/pin/130182245448730237/

7. Adwokat diabła (1997)

W jednej ze scen John Milton (Al Pacino) proponuje pracę świetnemu adwokatowi Kevinovi Lomaxowi (Keanu Reeves). Cała rozmowa ma miejsce na dachu jednego z wysokich biurowców w dolnym Manhattanie.

6. Vanilla Sky (2001)

Jeśli chodzi o najnowsze filmy, Nowy Jork można podziwiać również w Vanilla Sky. David (Tom Cruise) budzi się w swoim łóżku, wsiada do Ferrari i jedzie pustymi ulicami miasta aż dociera do Times Square. Wysiada, biegnie i zdaje sobie sprawę, że jest tutaj kompletnie sam. Nagrywanie tej sceny mogło trwać zaledwie godzinę – od 4:30 podczas niedzielnego poranka.

Times Square, a na nim tylko Tom Cruise, 10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku

Times Square, a na nim tylko Tom Cruise / fot.: http://www.pinterest.com/pin/330310953891305650/

5. Kiedy Harry poznał Sally (1989)

Akcja w barze Katz’s Delicatessen pozostaje jedną z najśmieszniejszych scen w historii amerykańskiego kina. W zatłoczonej restauracji Sally (Meg Ryan) po raz kolejny spotyka się z Harrym (Billy Crystal) i w pewnym momencie zaczyna udawać orgazm. Po całej sytuacji starsza klientka mówi do kelnera „proszę to samo, co tamta pani” ;) ! W barze na Houston Street 205 przy stoliku głównych bohaterów filmu widnieje napis „Gratulacje! Siedzisz tu, gdzie Harry poznał Sally.”

4. Manhattan (1979)

Dzieło Woody’ego Allena pełne jest nowojorskich lokacji. Na filmową okładkę została wybrana jednak słynna scena, w której Isaac (Woody Allen) i Mary (Diane Keaton) po całodziennej wymianie zdań siedzą na ławce przy 58 ulicy z widokiem na cieśninę East River i most Queensboro. Co ciekawe, w filmie sceneria ukazana jest jako niezwykle romantyczna, a w rzeczywistości nie ma w niej nic interesującego.

Woody Allen i Diane Keaton przy moście Queensboro, 10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku

Woody Allen i Diane Keaton przy moście Queensboro / fot.: http://www.pinterest.com/pin/35043703321001298/

3. Ojciec Chrzestny (1972, 1974, 1990)

Część Manhattanu, Mała Italia, to miejsce, w którym żyła mafijna rodzina Corleone z trylogii Ojciec Chrzestny. We wszystkich trzech częściach pojawiają się sceny kręcone w tej dzielnicy, a szczególnie pamiętna miała miejsce podczas zakupów Dona Corleone (Marlon Brando) na małym straganie, kiedy to został postrzelony. To najprawdopodobniej najbardziej znane filmy kręcone w Nowym Jorku.

2. Śniadanie u Tiffany’ego (1961)

Wczesnym rankiem Holly Golighty (Audrey Hepburn) wysiada z taksówki ubrana w bardzo elegancką wieczorową suknię, z białymi perłami na szyi i przed witryną sklepu jubilerskiego zaczyna swoje śniadanie – croissoint z kawą. Akcja dzieje się na praktycznie pustej Piątej Alei.

1. Słomiany wdowiec (1955)

Najsłynniejsza filmowa scena z udziałem Marylin Monroe miała miejsce na Lexington Avenue przy 52 ulicy. W Słomianym Wdowcu ikona kina oraz Tom Ewell wychodzili z teatru, a wiatr docierający przez kratkę z linii metra podnosił białą sukienkę Marylin, odsłaniając jej nogi. Uśmiech Monroe i spojrzenie Ewella trafiły już na stałe do historii kina.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen w historii kina, 10 najlepszych scen filmowych w Nowym Jorku

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych scen w historii kina / fot.: http://www.pinterest.com/pin/3448137186937060/

Jeśli chcesz się poczuć jak artysta srebrnego ekranu, tanie loty do Nowego Jorku pomogą Ci dotrzeć do miasta marzeń, w którym narodziła się niejedna gwiazda!

Dodaj komentarz